banner153
banner230
banner203

AÜ'den bir ilk daha

Akdeniz Üniversitesi Antalya Mutasyon Projesi Koordinatörü ve Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Çağırgan, dünyada ilk olan bir çizi açıcı alet geliştirdi.

Çizer ismi verilen alet, bitki ıslahının erken jenerasyonlarında toprakta çizi açma işini elle veya traktörle çekilen toprağı yırtıp kesek çıkarmak yerine 'tekerlek' ve 'tasfiye küreği' kombinasyonu ile yapacak. Akdeniz Üniversitesi Antalya Mutasyon Projesi Koordinatörü ve Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Çağırgan, düzenlediği toplantı ile yeni geliştirdiği çizer aletini tanıttı. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yapılan toplantıda aletin özellikleri ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Çağırgan, çizer aletinin Türk Patent Enstitüsü tarafından faydalı model olarak tescil edildiğini belirtti.

Çizi açma işlemi
Çağırgan, bitki ıslahı ve tohumculuk enstitüsünün Ar-Ge çalışmalarını kolaylaştıracak, traktörle çekilen bir çizi açıcı çizer aletinin eski yöntemle yapılan işleri yüzde 100 kolaylaştırdığını söyledi. Tarlada farklı türden olan bitkilerin genellikle elle açılan bin metrelik sıralara on binlerce sıra ekilerek gerçekleştirildiğini kaydeden Prof. Dr. Çağırgan, 'İşte burada biz bu aleti ortaya çıkardık. Bitki ıslahçısının ihtiyaç duyduğu binlerce sıra açma işlemi benzeri toprağı yırtan aletlerle çoğunlukla elle, ender olarak da makine ile yapılmaktadır. Fakat makine ile yapılan bu çizi açma işlemi bol bol kesik çıkarmaktadır. Elle yaptığınız zaman farklı bloklardaki çizikler uyuşmadığı zaman daha sonraki bakım işlemlerini, ilaçlama, gübreleme işlemlerini mekanize etme imkanı olmamaktadır' şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a