banner153
banner230
banner203

Ayıkla pirincin taşını
Boğaçay şantiyesinin 1995 yılından beri Çevre Kurulu Kararı ile yasaklı hale geldiğini göz ardı eden Büyükşehir Belediyesi'nin, yasaklı bölgeye taşıma işlemi büyük sorun yarattı.

2 trilyonluk kamu zararı
Açılması muhtemel bir dava sonucunda burada faaliyet gösteren asfalt plentinin, yürütmeyi durdurma kararı ile bölgeden çıkartılması söz konusu olacak. Bu da yapılan taşınma ve kurulma masrafı olan 2 milyonun çöpe atılması anlamına geliyor. Ayrıca asfalt plentinin kurulduğu sahanın altında Antalya'nın doğal su kaynaklarının bulunması da başka bir tehdit olarak öne çıkıyor. Öte yandan, Boğaçay'ı dere yatağında yaratılan büyük tahribat nedeniyle ilk olarak 1995 ve ardından 2008 yıllarında imza edilen Çevre Kurulu kararı'na aykırı davranan Büyükşehir Belediyesi'nin Devlet Su İşleri, Çevre Orman Müdürlüğü gibi kurumlardan da onay almadan taşıma işlemini gerçekleştirdiği öğrenildi. Bu kurumlara başvurusu bulunmayan Büyükşehir Belediyesi'nin plenti çalıştırmak için kendi kendine verdiği çalıştırma ruhsatı ise bölgenin yasaklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Doğal su kaynaklarının üstünde
Ayrıca asfalt plentinin kurulduğu sahanın altında Antalya'nın doğal su kaynaklarının bulunması da başka bir tehdit olarak öne çıkıyor. Yasaklı bir bölgede işleme tesisi kurmak için meclise sunulan teklif ve bu teklifin kabulü de işlemin başka bir hukuksuzluğunu ortaya koyuyor. Bir imzası ile bölgeyi yasaklı kabul eden ve başka bir imzası ile bölgede yasaklanan bir işlem yapan Büyükşehir Belediyesi'nin kendisiyle çeliştiği öne çıkıyor. ޞu günlerde Büyükşehir Belediyesi, 'İzmir-Aliağa rafinerisinden Antalya Büyükşehir Belediyesi Boğaçayı şantiyesinde bulunan asfalt plentine 2000 ton Bitüm Nakliyesi yapılacaktır' şeklinde bir ifadeyle ihaleye çıkarttığı asfalt plentini yasaklı bölgede çalıştırdığını ortaya koyuyor. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bu 'yasak' işlem sebebiyle oluşan 2 trilyonluk kamu zararının sürekli borçtan yakınan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından nasıl açıklanacağı ise merak konusu.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a