banner153
banner230
banner203

Bakan Kurtulmuş: Ranta boyun eğmeyin

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya'nın Belek turizm bölgesinde bir otelde düzenlenen Koruma Bölge Kurulları Koordinasyon Toplantısı'na katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin, dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulunmayan bir kültürel ve tarihi güce sahip olduğunu kaydetti. Anadolu'dan 30 medeniyet geçtiğini belirten Kurtulmuş, Kars'taki Ani Harabeleri'nin bile başka bir ülkede olması halinde milyonlarca ziyaretçi çekebileceğini söyledi. Sahip olunan birçok zenginliğin çok azının gün yüzüne çıkarılabildiğine dikkat çeken Kurtulmuş, gün yüzüne çıkan değerlerin oranının yüzde 20'ler düzeyinde olduğunu kaydetti.

Çoğu ranta kurban edildi
Dünyanın birçok bölgesinde güzel binaların eski ve kadim binalar, çirkin binaların da yeni binalar olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Bazı ülkeleri ziyaret ettiğimizde keşke biz de binalarımızı böyle korumuş olsaydık diye üzülüyoruz. Ama ne yazık ki bizim bu özellikteki binalarımızın çoğu rant çetesine kurban edildi ya da birtakım nedenlerden dolayı ayakta kalamadı. Özellikle Sanayi Devrimi ile başlayan süreçte, şehirlerin ruhunu oluşturan ana eksen, çok sayıda insanın ikamet edebileceği binaların dikilmesi ve şehirler büyüdükçe ortaya çıkan rantın bir şekilde paylaşılması olmuştur. O kötü binaların birçoğunun o rant endişesiyle dikildiğini görüyoruz.”

Ehliyet, liyakat ve sadakat
Koruma kurulu üyelerine uyarılarda bulunan Bakan Kurtulmuş, işleri yürütürken 'ahbap çavuş' ilişkilerine girmemelerini söyledi. Üyelerden 3 temel ilkeye sahip olmalarını isteyen Kurtulmuş, şöyle devem etti: “Ehliyet, liyakat ve sadakate sahip olmanız gerekiyor. Millete sadık olmayanın ehliyeti ve liyakatı ne kadar yüksek olursa olsun 5 para değeri yoktur. Örneğini FETÖ'de gördük. Bu çetenin üyelerinin bir kısmı koca diplomalara sahip, bir kısmı yıllarca mesleki deneyime sahip. Ama general seviyesinde adamların düşmanca hareket ettiğini gördük. Sadakat ne sözde falanca hocaya, ne de falanca yerdeki locaya olmalı. Sadakat millete olmalıdır.”

Kurullardan 5 beklenti
Koruma kurullarından beklentilerini 5 madde halinde sıralayan Bakan Numan Kurtulmuş, ilk olarak Türkiye'nin kimliği ve şehirlerin kadim ruhunu korumak zorunluluğu olduğunu belirtti. Hiçbir şekilde telafi edilmeyecek sorumluluklarının burada olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Sırtımızda bir emanet var. Bu emanete hıyanet etmemek ve ettirmemek. Allah rızası için ranta boyun eğmeyin. Rantın baskısı ile alınacak yanlış bir kararın ileride telafisi mümkün değildir. Bir şeyler yıkıldıktan sonra bunları yerine getirmek mümkün değildir. Burada çok dik ve sağlam durun. 'Koruma kullanma' dengesi güzel bir laf gibi duruyor ama esas mesele tarihi, tarihe hapsetmeyin. Tarihi mekanların yaşanabilir hale gelmesi tarihin hayat bulmasını sağlayacak şekilde görüşlerimizi olgunlaştırmamız gerekiyor. Koruma kullanma ilkesine riayet edeceğiz ama tarihi, kültürel varlıklarımızı hayattan koparmayacağız. Son olarak işlerimizi aksatmayacağız. Hak varsa ve doğru olduğunu biliyorsanız, işleri hızlandırın.”

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a