banner153
banner230
banner203

Baz istasyonu zaferi

Önce Valilik bilgilendirildi
Mahkemenin baz istasyonunu yıkılmasına yönelik kararı, Fabrikalar Mahallesi sakinlerinin düzenlediği basın toplantısıyla duyuruldu. Basın açıklamasını, baz istasyonunun yıkılması için mahalleliler adına dava açan 8 kişiden biri olan Birsen Tanyeli okudu. Tanyeli, bir cep telefonu şirketi tarafından 2009 yılında kurulan baz istasyonunun inşaatı sırasında başta Valilik olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara başvurarak, baz istasyonunu istemediklerini bildirdiklerini söyledi.

Birkaç kişi kanser oldu
Tanyeli, başvuruların sonuç vermemesi üzerine konuyu hukuk alanına taşıdıklarına işaret ederek, şunları kaydetti: ''İstasyonun üzerinde bulunduğu arazinin sahibi olan Vakıflar Müdürlüğü ile kiracı konumunda olan cep telefonu şirketi hakkında dava açtık. Çünkü baz istasyonu, mahallemizde yaşayanlar olarak hem bizlerin hem de bulunduğu alanda, alışveriş merkezleri, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu, kreşler, sağlık ocağı ve okulların bulunduğu bölge olması itibarıyla birçok insanın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Mahallede yaşayan birkaç kişi kanser oldu.''

Adalet yerini buldu
Antalya 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada, mahalledeki baz istasyonunun kaldırılması yönünde karar çıktığını ifade eden Tanyeri, Antalya'da ilk kez mahkemenin baz istasyonunun yıkımı için karar verdiğini ve adaletin yerini bulduğunu belirtti. Davayı açan Mimarlar Odası Antalya ޞubesi hukuk müşaviri Sevda Mesci, sadece maddi zararın değil, baz istasyonunun insanlarda yarattığı psikolojik baskının da bir hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini göz önünde bulunduran mahkemenin verdiği kararın, Antalya'da diğer mahallelerdeki baz istasyonları için de örnek olacağını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a