banner153
banner230
banner203

Bekledim de gelmedi!

Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı ޞube Müdürlüğü'nün Yeni Otogar'da bulunan Hava Kalitesi İzleme İstasyonu Kasım 2010 yani kış mevsimi başında filtrasyon sistemindeki bir sorun nedeniyle arızalandı. O günden bu yana parçası ABD'den getirtilemedi!

Hava kirliliğinin ölçümünün tartışma yarattığı kış günlerinde bu ölçüm yapılamıyor. AK Partilileri hava kirliliği sonuçlarını saklamakla itham eden CHP'li meclis üyeleri ve buna karşı çıkan AK Partililer sürekli tartışma yaşıyordu. ޞu anda CHP'liler, cihazın onarımı için hızlı adım atmıyor. Mevcut istasyon sayısının yetersiz olduğu öne sürülüyor. Filtrasyon sistemindeki arıza nedeniyle sistem bütün verileri sıfıra yakın gösterdiği için edinilen bilgiye göre tamamen kapatıldı. Yetkililer, ekranın switch parçasının arızalı olduğunu ve ABD'den getirtileceğini öne sürüyor.

Acilen onarım bekliyor
Antalya'nın havasının temizliğini gösteren 4 istasyon bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Kepez, Güllük Caddesi ve Otogar istasyonları dışında bir de gezici istasyonu bulunuyor.
Antalya'da nüfusun iç göçler nedeniyle her yıl artması, yeni yerleşim bölgeleri oluşması, seralarda kalitesiz kömür kullanılması, plansız yapılaşma ile hava akımlarının engellendiği ve kirliliğin belli bölgelerde yoğunlaştığı öne sürülüyor. Bunun yanında meydana gelen inversiyon (hava koşullarına bağlı olarak havadaki zehirli gazların yere çökmesi sonucu oluşan tehlikeli olay, kirli havanın yüksek iki tepe arasındaki bölgeye çökerek sis oluşturması) olayları da kirliliğin seyrelmesini engelliyor. Bu durum en çok Kepez ilçesinde Cezaevi bölgesinde görülüyor. Krom fabrikasından gelen dumanlar, soba dumanıyla birleşince göz gözü görmüyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a