banner244

Belediyenin yasağı Kaosa neden oldu

'Halk'a kart işkencesi
Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın'ın getirdiği Halkkart sistemi çöktü. Minibüs ve otobüsler, sistem arızalıyken yolcu alması yasaklandığı için çalışamadı. Duraklarda saatlerce araç beklemekten rezil olan öğrenci, işçi ve halk bazı araçları taşladı. Yumurta attı

Belediye yasakladı
Antalya'da toplu ulaşımda kullanılan akıllı kart sistemi Halkkart'ta 20 Ocak günü saat 14.41'den bu yana son 2 gündür yaşanan arızadan dolayı ötürü toplu ulaşımda çalışan 662 minibüs, 167 halk otobüsünün yarıdan fazlası dün sabah sefere çıkamadı. Araçlar çalışmadı. Cihazı arızalı olmasına rağmen sefere çıkmak isteyenlere de Büyükşehir Belediyesi engel oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin, cihazı arızalıyken sefere çıkan ve nakit ücret alan sürücüye 15 gün uzaklaştırma ve olayın tekrarında toplu ulaşımdan men cezası verdiğini öne süren sürücüler, bu nedenle duraklardan yolcu almadı. Öfkelenen yolcular toplu ulaşım araçlarına saldırdı.

Çözüm bedava binişte bulundu
Validatörü çalışmayan sürücüler yasağa rağmen yolcu almak istedi. Kartlı binişte 1 lira 40 kuruş ücret alan sürücüler, validatörleri çalışmadığı için yolcudan 1 lira 75 kuruş nakit ücret isteyince kızılca kıyamet koptu. 'Kartımda bakiye var. Sen cihazı çalıştır' diyen vatandaş, sürücülerle kavga etti. Araçlara portakal ve yumurta atanlar oldu. Çözüm bulunamayınca, sabah saat 10'a doğru arızalı-arızasız tüm araçların trafiğe çıkması, validatörün kartını tanıdığı yolcudan ulaşım ücreti alınması, validatörün kartını tanımadığı vatandaştan para alınmadan ulaşım hizmeti verilmesi istendi. Sürücüler, 'Eski sistem olan Antkart, Halkkart sistemine beş basıyordu. Böyle bir sorun yaşamıyorduk. Bu sistem fason bir sistem galiba. Sistemin arızası hiç bitmedi' dedi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait 40 kırmızı otobüsün bir bölümünün de çalışmadığı öne sürüldü.

Kaos yaşandı
Validatör adı verilen kart okuyucularda yolcu ve sürücü yetkili kartlarındaki bakiyelerin görünmemesi, cihazların donması, kilitlenmesi, validatörler ise sistem merkezi arasında iletişimin kesilmesi nedenleriyle validatörlerin çalışmamasından kaynaklanan sorun nedeniyle Antalyalılar zor saatler yaşadı. Validatörü arızalı araçların belediye tarafından çalışmasının yasaklanması nedeniyle tüm araçlar depolama alanlarına çekildi. Haliyle yollarda toplu ulaşım aracı bulunamadı. Birçok kişi toplu ulaşım aracı bulamadığı için iş yerine gecikti. Öğrenciler derslerine, vatandaş işine gücüne yetişemedi. Sürücülerin yetkili kartları ile vatandaşın kartlarındaki bakiyelerin görünmemesi kaosa neden oldu.

Halk yollarda kaldı
Hastanelere gidecekler yollarda kaldı. Otobüs ve minibüslerin yetersiz kalması sebebiyle Antalyalılar sıkıntılı anlar yaşadı. Saatler sonra Hurma gibi ücra mahallelere yolcu almaya giden toplu ulaşım araçlarına halkın yumurta ve portakal fırlattığı öne sürüldü. Aslında arıza 20 Ocak Perşembe günü saat 14.41'de baş gösterdi. İddiaya göre A-Kent firması arızanın Turkcell firmasının alt yapısından kaynaklandığını ileri sürdü. Sürücüler, saatlerce A-Kent firmasını telefonla aradı ama bir türlü ulaşamadı. Ya telefonlarına cevap verilmedi ya da telefonlar sürekli meşgul çaldı. Antalya Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Gönenç, arızanın sabah saatlerinde baş gösterdiğini, arıza sebebiyle 50 aracının sefere çıkamadığını öne sürdü.

Sistem çöktü
Antalya Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Gönenç, Cihan Haber Ajansı'na (CHA) yaptığı açıklamada Halkkart yetkililerinin kendilerine sistemden kaynaklı bir arıza yaşandığı bilgisini ilettiğini söyledi. Kendilerine, şoförlerin kullandığı yetki kartlarına yükleme yapılmadığı için araçların sefere çıkarılmadığının söylendiğini anlatan Gönenç, 'Yazılıma format atmışlar. Sistem çökmüş. Bazı araçların çalışamadığını, sistemin bu araçları kabul etmediğini söylediler. 3-4 saattir yaşanan bir sıkıntı var. Sistem kabul etmediği için yedek araba da gönderemiyoruz. Yedekte 100 aracımız da olsa sistemin içine dahil edilmeleri gerekiyor. Bundan dolayı sıkıntı yaşanıyor. Sistem, şoförün yetki kartına para yüklemesi yapamıyor. Kartsız binen vatandaşın ödediği paranın yetki kartından çekilmesi gerekiyor ancak sistem bu kartlara yükleme yapamıyor. Validatörler çalışmıyor. Minibüsler bu nedenle sefere çıkamıyor' dedi.

Yolcu ile kavga
CHA'ya açıklama yapan Antalya Özel Halk Otobüsleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Mıh ise 60'dan fazla halk otobüsünün sefere çıkarılmadığını anlattı. Mıh, 'Validatörler çalışmıyor. Belediye araçları salmadı. Halkkart firmasıyla konuştuk, internetten kaynaklı bir sorun olduğunu söylediler' ifadesini kullandı.Duraklarda bekleyen vatandaş ise toplu ulaşımda yaşanan sıkıntı sebebiyle mağdur olduklarını dile getirdi. Otogar minibüs durağında bulunan 70 kadar minibüs dün sabah saatlerinde Halkkart sistemindeki arızadan dolayı trafiğe çıkmadı. Durakta bulunan şoförler 'Yola çıksak yolcu ile kavga ediyoruz. Bazı bölgelerde sistem arıza yapıyor. Sistemin çöktüğünü söylediğimizde bizim paraları cebimize attığımızı düşünüyorlar' dedi.

Niye fazla ödeyeyim
Sürücüler, 'Akşam saatlerinde kart hesabına yatırdığımız paralar sabah geldiğimizde kayda geçilmediğini fark ediyoruz. Tutanak yazılıyor ama bu sorun sürekli yaşanıyor. Yaşanan arızayı Halkkart işini yapan A-Kent firmasına bildirdiğimizde bize cevap veremiyorlar. Gündüz saatlerinde güncelleme yapıldığını söyleyenler var ama biz bir türlü muhatap bulamıyoruz' dedi. Vatandaşın minibüse bindiğinde kartını okutmaya çalıştığını ancak kart okutulamadığı için nakit ücret almaları gerektiğini söyleyen şoförler, 'Para talep ettiğimizde yolcu bize 'Makineni çalıştır. Kartımda bakiye var. Bir lira 40 kuruş yerine nakit biniş ücreti olan bir lira 75 kuruş mu vereceğim. Niye fazla para ödeyeyim' diye isyan ediyor. Bu şartlarda trafiğe çıkmak da akıl karı değil, bu tip arızalar nedeniyle yolcularla her gün kavga etmek istemiyoruz' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a