banner244

Bir musibet, bin nasihatten iyidir

26 Ocak'ta Kaleiçi'nde 2 katlı ahşap bir köşk yanarak kül oldu. Dar sokaklar nedeniyle yangına müdahale de zorlanan, esnafın yardımı ve hortum uzatmayla yangını söndürebilen itfaiye, 11 ޞubat'ta bölgenin kritik noktalarına yangın dolapları yerleştirmeye başladı

Antalya'nın tarihi Kaleiçi bölgesinde Mektepli Sokak'taki kullanılmayan 2 katlı ahşap köşkte, 26 Ocak gecesi henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Köşkün çevresindeki ev ve kafelerde bulunan vatandaş hemen itfaiyeye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen ve sokakların dar olması sebebiyle yangına müdahalede zorlanan Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, hortumları uzatma yoluyla binadaki yangını söndürmeye çalıştı. Yangın, yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından söndürülürken, köşk kül oldu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın bir süre önce Kaleiçi'nin yangın risk haritasını çıkardığı, yanan konağın da en riskli binalardan birisi olarak gösterildiği ifade edildi. Bir mahalle sakini boş durumdaki köşkün, tinerciler tarafından kullanıldığını ve yangının çıkış sebebinin tinerciler olabileceğini söyledi. Yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme başlatıldı.

Dolaplarda neler var
Bu olay itfaiyeye ders oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarihi Kaleiçi'nde olası bir yangına karşı oluşabilecek zararı en aza indirmek adına, 26 Ocak günü çıkan yangından kısa süre sonra, 11 ޞubat günü tedbirlerini artırdı. İtfaiye Dairesi Başkanlığı bu kapsamda Kaleiçi'nin kritik noktalarına, Kaleiçi'nde çıkabilecek olası bir yangına daha hızlı ve etkin müdahale etmek amacıyla yangın riski yüksek noktalara ek yangın dolapları yerleştirmeye başladı. Yangın dolaplarında 30 metrelik yangın hortumları yer alıyor. Bu hortumlarda 24 saat kesintisiz su bulunuyor. Dolaplar, ilk etapta Selçuk Mahallesi Tabakhane Sokak ile Yukarıaralık Sokak kesişimi ile Barbaros Mahallesi Hesapçı Sokak ve Müze Sokağı kesişime yerleştirildi. Ayrıca Dönerciler Çarşısı içerisinde bulunan yangın dolaplarındaki hortumların ve lansların bakımları yapılarak kullanıma hazır duruma getirildi. Yangın dolaplarının yerleştirilmesi çalışmalarına etap etap devam edilecek. Tarihi Kaleiçi'nin özgün mimarisinin korunmasının Antalya turizmi açısından önemini bildiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, geçtiğimiz günkü açıklamasında 'Kaleiçi'ndeki tarihi ahşap binalarda yangına ilk müdahale büyük önem taşıyor. Yangın dolapları ile dar sokak ve riskli bölgelerde yangının ilk aşamasında eğitilen bölge esnafının yardımları ile müdahale olanağımız olacaktır. Yangın dolaplarının amacı dışında kullanılmaması ve korunması açısından bölge esnafımızdan gönüllü itfaiyeci anlayışı ile destek bekliyoruz' demişti.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a