banner153
banner230
banner203

Bir varmış bir yokmuş
Muratpaşa Belediyesi Haziran ayı olağan meclisi dün Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen başkanlığında, yapıldı. Veteriner Hekimler Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası'na önceden 4428 ada 19 parselde yer tahsisi yapılan alana intifa hakkı verilmesine ilişkin maddede tartışma yaşandı. Ak Parti grup sözcüsü Abdullah Işıkhan, 'İntifa hakkının kendisi dışında ikinci şahıslara da kullanım hakkı verebileceğini içerdiğini biliyoruz. Bu yüzden bu konuda çekincemiz var. Bu odalar üç gün sonra buraları ikinci şahıslara kiraya verebilir, biz de hiçbir şey yapamayız. Bu konuda kafamızda soru işaretleri var' diye konuştu.

Tutanaklara geçsin
Başkan Evcilmen buna karşılık, 'Bu odaların başkanları bunları duysa çok üzülürler herhalde. Tutanaklara geçirelim. Tahmin bile etmiyorum ki eğer olursa burada meclis kararı ile tahsisi geri çekeriz' diye konuştu. Işıkhan ise, 'Bizim her hangi odaya bir tavrımız yok. Ben bu odaların başkanlarını tanımıyorum dahi. Kişilere ya da kurumlara yönelik bir tavrımız söz konusu değil. Tutanaklara geçmesi kaydıyla intifa hakkı verilmesini kabul ederiz' dedi. Evcilmen tutanaklara geçmesinin başkanları üzeceğini belirtip tutanaklara geçmemesini önerdiyse de MHP ve AK Parti gurubunun ısrarı üzerine intifa hakkı 'satma kiralama gibi işlemlerle ikinci şahıslara verilmesi halinde tahsisin geri çekilmesi' kaydıyla kabul edildi.

Oy birliğiyle gündemden çıkarıldı
Meclis sırasında bir diğer tartışma ise Lara Birlik Başkanlığı'nın büfe açma talebi ile ilgili madde de yaşandı. Lara Birlik Başkan Vekili İsmail Avşar Lara plajına bir günde 30-40 bin kişinin geldiğini belirterek, 'Burada insanlar en ufak market ihtiyaçları için Örnekköy'deki büfelere gidiyorlar. Burada büfe ihtiyacı görmezden gelinemez. Biz birlik olarak bir karar alıp buraya büfe yapardık ancak konuyu yasal çerçeveye oturtmak istedik' dedi. Buna karşılık Evcilmen, 'Büfe yapamazdınız gelir yıkardık. Büfe ihtiyacının farkındayız' diyerek sert çıktı. Avşar'ın 'Biz ihalemizi yaptık buranın büfe ihtiyacını görmezden gelemeyiz' demesi üzerine ise Evcilmen, 'İhalesi yapılmış bir konuyu burada ele alamayız. Burada başkanlık yetkimi kullanarak bu maddenin gündemden çıkarılmasını teklif ediyorum' dedi. Madde oybirliği ile meclis gündeminden çıkarıldı.

Nihai karar 6 Haziran'da
Meclis toplantısının sonunda Avşar, maddenin yeniden gündeme alınmasını ve ilgili komisyona sevkini istedi. Ak Parti ve MHP grubunun itirazları üzerine Evcilmen, 'Komisyon kararı tavsiye niteliğindedir. Bize bir bağlayıcılığı yoktur. Komisyona sevkinde bir sıkıntı yok. Biz olumlu ya da olumsuz görüşü komisyon kararından bağımsız da verebiliriz' dedi. Bunun üzerine madde yeniden gündeme alınarak oy birliği ile ilgili komisyona havale edildi. Bu madde ile ilgili nihai karar 6 Haziran günü yapılacak ek mecliste karara bağlanacak.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a