banner244

Biz de isteriz

Dershane, etüt merkezi, halk eğitim merkezi, ASMEK, AKMEK öğretmenleri, toplu ulaşımdan devlet okullarında çalışan öğretmenlerin gibi indirimli faydalanmak isteyerek 'Biz de indirim isteriz' dedi.

Öğretmenler çileden çıktı
Öğretmen olmalarına rağmen indirimden faydalanamayınca çileden çıkan öğretmenler için Dershaneciler Birliği 'Müracaatımızı yaptık' dedi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) ise sorunla ilgili İçişleri Bakanlığı'na uygunluk açısından görüş istedi.4736 sayılı kanuna göre toplu taşıma hizmetinden indirimli ve ücretsiz olarak yararlanacak kişi ya da kurumları tespit etmeye Bakanlar Kurulu'nun yetkili olması nedeniyle
UKOME, öğretmenlerin indirimli ulaşım talebi için İçişleri Bakanlığından görüş istedi.

Görüş istendi
UKOME açıklamasında '4736 sayılı Kanuna göre toplu taşıma hizmetinden indirimli ve ücretsiz olarak yararlanacak kişi ya da kurumları tespit etmeye Bakanlar Kurulu'nun yetkili olması nedeniyle, dershane, etüt merkezi, halk eğitim merkezi öğretmenlerinin toplu taşıma hizmetlerinden indirimli olarak yararlanıp yararlanmayacağı konusunda İçişleri Bakanlığından görüş istenmiş olup, görüş doğrultusunda bilgilendirme yapılacaktır' ifadesine yer verdi.

Dershaneciler tepkili
Dershaneciler Birliği Başkanı Yener Bacaksız, 'Devlet okullarına da dershanelere de atama yoluyla öğretmen gönderiliyor. Bunların teftişi yapılıyor o zaman aynı haklar dershane öğretmenine de tanınmak zorundadır. Burada bir eşitsizlik söz konusudur dershaneler neden görmezden geliniyor? Bu öğretmenlere Halkkart verilmesini Milli Eğitim Bakanlığı kabul ediyor da İçişleri Bakanlığı neden kabul etmiyor? Malul, emekli ve eşlerine, eğitim ve öğretimde hizmet gören ve hizmet veren personele Büyükşehir Belediyesi tarafından indirimli Halkkart verilebileceği yasalarda belirtilirken, diğer eğitim kurumlarında böyle bir hak tanınmamış olmasına anlam veremiyoruz' dedi.

YASA NE DİYOR?
'4736 sayılı Kanunun 1.maddesi gereğince belediyeler ile bunların kurdukları birlik müessese ve işletmeler, toplu taşım hizmetlerinde malul, yaşlı, öğrenci ve basın kimlik kartı sahiplerine indirim uygulamaya yetkilidirler' denilmekte olup 01.02.201002 tarih ve 2002/3700 sayılı kararname eki kararının 1.maddesi ile 2002/3654 sayılı karar eklenen 3.maddesi ile 'Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, toplu taşım hizmetlerinden faydalanmayla sınırlı personeli, TC Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan postacı ve dağıtıcılar ile basın kimlik kartı sahipleri bu konuda düzenleme yapılıncaya kadar 4736 sayılı Kanunun 1.maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaf tutulmuştur' ibaresi ile eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personelinin toplu taşım hizmetlerinden indirimli olarak yararlanması sağlanmıştır.'

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a