banner153
banner230
banner203

Boğaçayı’nda ilk etap başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden birisi olan Boğaçayı Projesi’nin ilk etabı başladı. Projenin ilk bölümünde sel ve taşkınlara karşı güvenli olması için çalışma yapılacak. Proje 1 yılda 21 milyon liraya bitirilecek. Basın mensuplarıyla çalışmaların başladığı bölgede toplantı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projeyi ilk olarak telaffuz ettiklerinde kendisini ağır bir dille eleştirerek, Antalyalıların kandırıldığı yorumlarının yapıldığını hatırlattı.  Türel, “Kimileri ‘Türel hayal görüyor, bu proje yapılamaz’ diyordu. Bize hayal görüyor diyenler gelip burada hayalin nasıl gerçekleştiğini görsünler. Biz hayal etmekten korkmuyoruz. Hayallere ulaşmak için çok çalışıyoruz. Bu projede birçok kamu kurumu yer alıyor. Mülkiyet satışı konusunda bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye’de ilk defa hazine mülkiyetini gelir paylaşımı ile proje esaslı yapmak şartıyla satışa sunabiliyoruz. Bunu Bakanlar Kurulu ile yapıyoruz” diye konuştu.

Yaşam merkezi olacak

Boğaçayı Projesi kapsamında büyük limanın arkasında bir yat limanı yapacakların ifade eden Başkan Türel, “Onun arkasında bir yaşam merkezi Antalyalıların olacak. Şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak. Dere kenarında turizme hizmet edecek bir cazibe merkezi olacak. Dördüncü etapta sinema salonları ve temalı park olacak. Yanında açık hayvanat bahçesi olacak. Detaylar tamamlanınca bu dönem içinde başlatılmasını öngörüyoruz. Projenin bin 500 metrelik bir bölümünü bu dönem tamamlamayı planlıyoruz. Bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır” şeklinde konuştu.  Türel, projenin bir yaşam alanı ve turizm cazibesi de sağlayacağını söyledi. Boğaçayı’nın şu anda bataklık görünümünde olduğunu kaydeden Türel, "Bu durum pırlanta gerdanlığa hiç yakışmıyor. Boğaçayı'nı Antalyalıların yaşam merkezi haline getiriyoruz. Burayı kartpostalları süsleyecek hale getireceğiz. Peyzaj ve rekreasyon alanı düzenlenecek. Spor imkanı sağlayacağız. Önümüzdeki turizm sezonuna kadar, ikinci köprüye kadar olan kısım tamamlanacak" dedi.

Teşekkür beklemek hakkımız

Projeyle, 30 yıldır Antalya'nın kanayan yarası olan taş ve kum ocakları meselesinin tarihte kalacağını kaydeden Türel, "Taş ocaklarının belediyeye devri kararı bakanlıklardan çıktı. Tebligatlar taş ocaklarına gitti. Bir bedel ödemek kaydıyla taş ocaklarını belediye olarak devir alıyoruz. Belediye olarak bu taş ocaklarının kökünü kazıyarak çevre hassasiyetimizi göstermiş oluyoruz. Bu konuda teşekkür beklemek hakkımızdır” şeklinde konuştu.Mekanik katlı otopark açıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplantının ardından Vali Münir Karaloğlu’nun da katıldığı eski halk pazarı alanında yaptırılan mekanik katlı otopark alanının açılışını gerçekleştirdi. Antalya’da ilk görev döneminde Cumhuriyet Meydanı’nda ilk otopark projesini hayata geçirdiklerini belirten Türel, şimdi Doğu Garajı’nda yapımı devam eden Kültür ve Ticaret Merkezi’nin altında ve Kent Müzesi Projesi içerisinde yer alan eski stadyumun olduğu yerde otopark inşaatlarının sürdüğünü ifade etti. Yerli ve yabancı misafirlerin uğrak yeri olan Tarihi Kaleiçi’nde yeni bir dönemin başladığını belirten Türel, “Kaleçi’ne araç girişini yasakladık. Otopark ihtiyacını bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz eskisine göre iki katı bir kapasiteye sahip bu otopark da karşılayacaktır. Belediye şirketimiz ANET tarafından 7/24 esasına göre işletilecek” dedi. Vali Münir Karaloğlu da konuşmasında projeyi çok beğendiğini belirtti. Konuşmaların ardından otoparkın açılışı gerçekleştirildi. 

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
hakkı yilmaz 1 yıl önce

Bogacay projesi gibi bir projeyi antalya miza kazandirdiginiz için tesekur ederiz

Misafir Avatar
tesekurler turel 1 yıl önce

Bogacay projesi antalyayi ucurtur iyiki varsın bu proje sana nasip olduğu günden sonra antalyanin Talihi değişti thank you

banner20

banner221

a