banner244

Büfeler geriye iade

Halk Ekmek büfesi işletmecileri, 'Bir ekmekte 5 kuruş, bir küçük su satışında 25 kuruş kazanıyoruz. Para kazanamadığımız için kendi maaşımızı, elektrik ve vergimizi bile çıkaramıyoruz. Tek tek büfelerin işletmesini geri veriyoruz' diyor

Zaten dar olan kaldırımlara yapılması ve varoş yerine rantı yüksek yerlerde konuşlandırılması nedeniyle halkın tepkisini çeken Halk Ekmek büfelerinin işletmecileri de kan ağlamaya başladı. Aylık 50 lira kira ödediklerini, bir defaya mahsus 50 lira ödeyip 5 bin liralık senet imzaladıklarını söyleyen büfeciler, 'Bir ekmekte 5 kuruş, bir küçük su satışında 25 kuruş kazanıyoruz. Para kazanamadığımız için kendi maaşımızı, elektrik ve vergimizi bile çıkaramıyoruz. Tek tek büfelerin işletmesini geri veriyoruz' diyor. Bu büfeler maddi durumu iyi olmayan insanların ve engellilerin topluma kazandırılarak maddi gelir sağlamaları amacıyla planlanmıştı. Ancak beklenen olmadı. Bu büfeleri parayı basan almaya başladı. Halk Ekmek Fabrikası ile Ekdağ şirketi de herkese rantı bol yerlerde büfe vermeye başlayınca bazı büfeciler, büfelerde satışı yasaklanan ürünleri satmaya başladı. Bu duruma görevliler engel oldu. Bu kez para kazanamayan ve Halk Ekmek fabrikasının belirlediği ürünler dışında ürün satamayan büfeciler, iddiaya göre zarar etmeye başlayınca tek tek büfelerini iade etmeye başladı. Büfe işletmecileri, Ekdağ ve Halk Ekmek'in kendilerine yardımcı olmadığını öne sürüyor.

Kaldırımlar işgal altında
Öte yandan Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran, etçiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında belediyenin kaldırımlara koyduğu ekmek büfeleriyle belediyenin özel sektöre peşkeş çekildiğini öne sürerek 'Bakkallar ekmek tezgahını kaldırıma koyarsa suç, belediyenin kendisi koyarsa suç değildir. Belediye kaldırımlara ekmek büfeleri koymaktadır. Burada çok büyük bir tezatlık vardır. Bakkallar ekmek tezgahını kaldırıma koyarsa suç kendileri koyarsa suç değildir. Belediye özel sektöre peşkeş çekilmektedir. Belediyeye seslenmek istiyoruz, ekmeği bakkala sattırsın kaldırımlara büfe koymasın, küçük esnaf kazansın' demişti. Vatandaşın yaya kaldırımlarının ekmek büfeleriyle işgal edilmesine tepkisi olduğuna dikkat çeken Kıldıran, daha önceki bir açıklamasında 'Yaya kaldırımları işgal edilmiş durumda. Bundan yayalar kadar engelli aileleri ve engellilerimiz de mağdur olmaktadırlar' diye konuşmuştu.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a