banner153
banner230
banner203

Çalkaya sorunu tarihe karışıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi bugün olağanüstü toplandı. Mecliste, Büyükşehir ve Aksu Belediyesi arasında Aksu’da muhtelif zamanlarda yapılan imar ve parselasyon sonucu oluşan hukuki problemlerin çözümü için imzalanarak Maliye Bakanlığı’na gönderilen sulhname ekinde, bakanlığa verilecek 300 dönüm arsanın yeri ve konumu hakkında yeniden karar alınması, bu doğrultuda uzlaşılan sulhname metnini imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e oy birliği ile yetki verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konuyla ilgili olarak meclisi bilgilendirdi. Türel, “Aşağı yukarı 14 bin dönümlük bir alandan bahsediyoruz. 30 senedir bu sorun Antalya’nın gündemini meşgul etmiş adeta yılan hikayesine dönmüş bir konu. Ben ilk dönemimde de bunun çözülmesi için Tapu Kadastro Genel Müdürü, Orman Genel Müdürü, Milli Emlak Müdürlüğü ve Belediyedeki arkadaşlarımızla neredeyse iki günlük çalışma toplantısı yaptık. Ancak toplantı sonunda gelebildiğimiz nokta şu oldu, bu sorun çözülemez, bu sorunun çözülmesi için öncelikli olarak 2B yasasının çıkması lazımdı. 2B yasası çıkmadığı takdirde Çalkaya’nın Altıntaş, Güzelyurt mahallelerinin sorununu teknik olarak çözülemez durumdadır kanaati bütün arkadaşlarımızda hasıl oldu. 2014’te yeniden seçilince milletvekilliğim dönemimde 2B yasası da uygulamaya geçtiği için biz yeniden Çalkaya’nın mülkiyet problemini masaya yatırdık. Türkiye’de bir ilk olmak suretiyle bir alternatif çözümü arkadaşlarımız oluşturdular” dedi.

Borçtan kurtarıyoruz
Milli Emlak’ın Türkiye’de ilk defa bir protokole imza atacağını belirten Türel, “Bu kapsamda burada bir kentsel planlama çalışması yapacağız. Bunu yapabilmemiz için öncelikle Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzalamamız aslında teknik adına da sulhname diyorlar. Bir sulhname imzalamamız gerekiyor. Bu konuda bütün kurum ve kuruluşların mutlaka bu işten bir faydasının olması gerekliliği söz konusu. Çünkü Aksu Belediyesi’nin buradaki mülkiyet davalarından kaynaklanan tazminat ödemesiyle ilgili rakam şu anda 60 milyon lira. Faizi hariç. Ve muhtemelen devam eden davalarla 650 milyon liralara kadar ulaşabilir. Tabi bunun ödenebilmesi mümkün değil. Bu ciddi bir sorun, kaos ortaya çıkartır. Bu sulhnameyi imzaladığımız zaman Aksu Belediyesi’nin maliyeye ödemesi gereken gelecekte 650 milyon lira olması riski taşıyan kesinleşen 60 milyon artı faiz borcundan artık bir çözüm oluştuğu için kurtulması söz konusu. Ve kurtuluyor. Zaten bildiğim kadarıyla Aksu Belediyesi’nin bu borcundan dolayı her ay 600 bin Türk Lirası gelirinden kesiliyor. Bunu imzaladığımız gün bu bitecek” şeklinde konuştu.

12 bin vatandaşın sorunu
Başkan Menderes Türel, konuşmasının devamında şunları söyledi; “Tabi tapularda genellikle şerh olduğu için Milli Emlak kendi mülkiyetlerini değerlendiremiyor. Böylelikle biz bu sorunu çözdüğümüzde Milli Emlak’ın da kendi mülkiyetlerini değerlendirebilme şansı olacak ve Milli Emlak’ta bu mülkiyetlerin değerlendirilmesi karşılığında büyük bir gelirle karşılaşmış olacak. Büyükşehir Belediyesi bu noktada yaklaşık 11 bin 744 vatandaşımızın mülk problemini çözmüş olmanın gururunu yaşayacak. Bu sulhnameyi ben Sayın Maliye Bakanımıza sağ olsun arz ettiğimde Milli Emlak Genel Müdürü ile beraber kendileri fevkalade pratik bir şekilde bu protokolü hazırlanması talimatını verdiler. Biz bundan önce de biliyorsunuz meclisimizde bu konuyu gündeme getirdik. Ve şahsıma sizler bu protokolü imzalama yetkisi verdiniz. Aslında bugünkü olağanüstü toplantıya ilk bakışta çok da fazla ihtiyaç yoktu. Ancak bütün bürokratik çalışmalar neticesinde bu protokol bakan tarafından imzalandıktan sonra bakanlar kurulu tasdik edecek. Yani bakanın onayı da yetmiyor. Bakanlar kuruluna gönderilmek üzereyken sayın bakanımızın küçük bir endişesi oldu. Bu alandaki milli emlak genel müdürlüğü mülkiyetleri ile sınırın çok net olmadığı. Bunun netleştirilmesi talebi sayın bakanımızdan geldi. Zaten konunun çözümü için büyük bir gayret gösteriyorken bu haklı talebine de hayır diyemezdik. Burada en önemli husus daha çok Altıntaş mahallesinde burada yapılaşma yoğunlaşması söz konusu. Vatandaşlarımıza gittik anlattık. Vatandaşlarımız yaptığımız çalışmaları tam bir mukavemet ile kabul ettiler. Biz vatandaşımızın görüşünü, önerisini, eleştirisini almadan hiçbir adım atmıyoruz.”

Çalışmalar bir sene sürebilir
Antalya’nın havaalanının yanı başında en değerli bölgesini kaçak yapılaşma ve imarsız alan riskinden kurtaracaklarını ifade eden Türel, bu çalışmaların en az bir sene sürmesini beklediklerini anlattı. Başkan Türel, “Çünkü Bakanlar Kurulu Kararından sonra bir kentsel planlama gerçekleşecek. O kentsel planlama noktasında da yeni bir bakanlar kurulu kararına ihtiyaç olabilir. 5 bin dönüm alanın içinde tamamını değil sadece 300 dönümünü hazineye mülkiyet olarak devredeceğiz. Özellikle belirteyim. Aksu Belediyesi gerekli meclis kararını aldı. Bizim de bugün meclis kararımızı alarak Aksu Belediye başkanımız Çarşamba günü yani yarın Bakanlar Kurulu’na bu protokolü, sulhnameyi göndereceğini bize teyit etti. Ben bu noktada belediyemizin Emlak Daire Başkanlığı, Genel Sekreter, ilgili genel sekreter yardımcıları ve Maliye Bakanlığı’nın bürokratları, Milli Emlak genel müdürlüğü, baş hukuk müşavirliği ve başta Sayın Bakanımız Naci Ağbal olmak üzere bütün emek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a