banner153
banner192
banner203

Çavdar: İçimize sinmeyen bir tatil

‘Mali Tatil’ uygulamasının 20 Temmuz’da sona ereceğini hatırlatan Antalya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, SMMMO’da basın toplantısı düzenleyerek, yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu, taleplerinin düzelmediğini, artarak devam ettiğini hatırlattı. Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun bu yıl 28’inci yılını kutladıklarını aktaran Çavdar, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin ülkemizde yasal statüye kavuşmasını sağlayan ve 13 Haziran 1989 tarihinde uygulamaya giren 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun bu yıl 28’inci yılını kutladık. Mesleki mücadelemizde emeği geçen meslektaşlarımıza gönülden teşekkür ediyor, ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızı minnet ve rahmetle anıyoruz. Bizler demokrasi mücadelesi ile birlikte meslek mücadelemizi de sürdürmekteyiz, demokrasinin ve özgürlüklerin olmadığı bir toplumda hiçbir şeyin değeri yoktur” dedi.

Tatilde çalışacaklar

Kanunla meslek mensuplarına sağlanan ‘Mali Tatil’in 20 günlük bir süreyi kapsamasına rağmen, gerçek anlamda meslektaşların faydalanabileceği bir tatil olmadığını dile getiren Çavdar, “Meslektaşlarımız olağan zamanda yaptıkları işleri yine bu dönemde de yapmak zorunda kalmaktadırlar. Çünkü beyanname verme süreleri mali tatilde (1 Sıra Numaralı Mali Tatil Uygulaması Hakkında Genel Tebliğde) 7 gün uzamakta iken, 1 Sıra Numaralı Tebliğde değişiklik yapan 2 Sıra Numaralı Tebliğle; 5 güne çekilmiş ve meslek mensuplarımızın kanunla kazanılmış hakları ellerinden alınmıştır. Gerçek anlamda bir mali tatil olabilmesi için, Temmuz ayında verilmesi gereken beyanname-bildirimlerin (Haziran ve Temmuz aylarına ait)  Ağustos ayında verilmesi sağlanmalıdır” dedi.

Kayıt dışı talebi

Geçen seneki talepleriyle bu seneki taleplerin aynı olduğunu ve taleplerinin hiç düzelmediğini vurgulayan Çavdar, “Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların en çok hisseden bir meslek camiasıyız. Ülkemizdeki kayıt dışılık arttıkça bizlere olan talep azalmaktadır. Bu da bizim özlük haklarımıza yansımaktadır. Taleplerimizin düzelmediği anlamına gelmektedir. Taleplerimiz artarak davam ediyor. Tüccar, esnaf, sanayici SSK primlerini ödeyemez hale geliyor. Ekonomi sıkışık, insanlar artık borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Ülkede yüzde 12’ye dayanmış bir enflasyon var. Yüzde 13’lere 15’lere dayanmış bir işsizlik var. Yüzde 20 genç işsiz sayısı var. İçimize sinmese de, gerçek anlamda bir tatil olmasa da, Mali Tatilinizi kutluyor, sevdiklerinize ve kendinize zaman ayıracağınız huzurlu bir tatil yapmanızı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. Toplantının bir bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavdar, basın mensubunun sorusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet için Ankara'dan İstanbul'a başlattığı yürüyüşe katılmak üzere 4 Temmuz’da İstanbul-Gebze’de katılacaklarını duyurdu.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner212