banner153
banner230
banner203

Cennetin kalbine hançer

Antalya'nın Kumluca ilçesi sınırlarında içerisinde yer alan ve doğal bir liman görünümünde olan dünyaca ünlü Adrasan Plajı'nın hemen kuzey tarafında dağ ile denizin buluştuğu noktada 2 aydır devam eden inşaata kimse 'dur' demiyor. İmar planı olmayan ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan bölgenin sorumluluk sahibi AK Partili belediye başkanı tutanak tutmakla yetinirken Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, inşaatın durdurulmasını istedi. Baraka şeklinde bir yapının yıkılarak yerine butik otel tarzında bir tesis yapmak için 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı'nda devam eden inşaat Adrasan Plajı'nın kalbine sokulan bir hançer gibi yükseliyor. Plajı doğal görünümünden uzaklaştırarak Adrasan siluetini bozan inşaat için Adrasan Belediyesi şuana kadar tutanak tutmakla yetindi. Kumluca ilçesi AK Partili Belediye Başkanı Yalçın Akkulak, 'Bugüne kadar yapılan 3 imar planı bozuldu. İmar yok, vatandaş inşaat yapmasın mı? Belediye olarak tutanak tuttuk. Buna rağmen inşaat devam ediyor. İmar olmadığı için yıkmaya kalkınca biz suçlu oluyoruz. ޞimdilik inşaat çalışmalarını izlemekle yetiniyoruz' dedi.

Yıkınca suçlu oluyoruz
Turizmci Sabri Bayar'a ait olduğu belirtilen inşaat çalışmasının sit alanı içerisinde olmadığını savunan Kulmuca Belediye Başkanı Yalçın Akkulak, 'Bu bölge sit alanı içerisinde değil. İnşaat ancak imar olmadığı için yasalara aykırı olabilir. Bir kez belediye olmadan, iki kez de belediye döneminde yapılan imar planları şikayetler üzerine bozulmuş. Yeni bir imar çalışması yapmaktan korkuyoruz. Kaçak yapıları da yetkimizi kullanarak yıktığımız zaman 'mallarına zarar verdiğimiz' gerekçesiyle hakkımızda dava açıp bizi suçluyorlar. Belediyenin 2 operatörü bu konuda yargılanıyor' dedi. Adrasan'da yaşayan 2 bin 500 kişinin birbirine akrabalık bağı olduğunu da söyleyen Başkan Akkulak, 'inşaat sahibinin damadıyla olan arkadaşlık bağının' koruma olarak algılanmamasını istedi. Basın mensuplarının soruları üzerine inşaatı koruduğunu iddia edenlere küfür eden Başkan Akkulak, 'Ben eski belediye başkanının yıkılması gereken ve kum üzerine yapılan pansiyonunu da yıkmadım. Adrasan'da yol yaptım. Onu yazmıyorsunuz. 1. Derece Sit Alanı olan Ceneviz Koyu'nda şu anda kaçak pansiyon yapılıyor. Bunu yazmıyorsunuz. Sanki rüşvet yemişiz gibi Adrasan'ı yazıyorsunuz. Belediye başkanlığından bıktım. Beni bu görevden aldırın, kurtulayım' dedi.

Acilen durdurulsun
Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Melike Gül imzalı açıklamada ise 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan bölgede yapılaşmanın veya tadilat çalışmasının izne tabi olduğu belirtildi. Adrasan Belediyesi veya inşaat sahibi tarafından kendilerinden izin alınmadığı belirtilen Koruma Kurulu açıklamasında 'Söz konusu 193. parselde tespit edilen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı uygulamaların ivedilikle durdurulması ve bu uygulamalara ilişkin belediye tarafından verilmiş herhangi bir inşaat ruhsatı veya bilgi ve belge varsa ivedilikle müdürlüğümüze iletilmesi istenmiştir' ifadeleri yer aldı. Koruma Kurulu yetkilileri Adrasan Belediyesi'ne 7 Nisan 2011 günü gönderilen yazıda inşaatın bir an önce durdurulmasının istendiğini ayrıca inşaat ile ilgili Kumluca Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a