banner244
banner203

Çevreciler bölündü

www.yesilgazete.org isimli bir web sitesinde Antalya ile ilgili yer alan bir haber, çevrecilerin birbirine girdiğinin göstergesi oldu. HES karşıtı Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) tarafından 17-18 Aralık 2010'da Antalya'da düzenlenen iklim değişikliği çalıştayının sponsoru, HES'çi ADO Enerji olunca çevreciler bölündü. Çalıştayın ardından Alakır Nehri Kardeşliği 'Çevreciliğin Susurluk kazasını yapan çevreciler' başlıklı bir basın açıklaması yaptı. TTKD Antalya Temsilcisi Hediye Gündüz de bu basın açıklamasına yanıt verdi. 'İklim Değişikliğinin Toros Dağlarının Biyolojik Çeşitliliğine Etkileri' başlıklı çalıştay 17-18 Aralık 2010 tarihlerinde Antalya Manavgat'ta bulunan Adalya Otel'de yapıldı. TTKD internet sitesinden ulaştığımız broşürüne göre etkinliği düzenleyen kurumun Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) olduğu ve 2010 Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Yılı kapsamında düzenlendiği anlaşılan çalıştaya Avrupa Birliği, Akdeniz Üniversitesi ve ADO Enerji'nin destek verdiği görülüyor.

Alakır örneği
Alakır'daki HES inşaatına karşı Antalya yerelinde mücadele yürüten Alakır Nehri Kardeşliği'nin yaptığı açıklama ise ortalığı karıştırdı. Alakır Nehri Kardeşliği Platformu, 'ilk bakışta çevreye duyarlı standart bir sempozyum gibi görünen bu olayın ibret ve dehşet verici niteliğini katılımcıları ve sponsoru belirledi' diyerek etkinliği düzenleyenlere ağır suçlamalarda bulundu. Platform, açıklamada bir çevre örgütü olan TTKD'nin HES inşaatı yapan ADO Enerji'nin sponsorluğunda bir etkinlik yapmasını eleştirdi. Açıklamada 'ADO Enerji'nin Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Alakır Vadisinde, vadideki tüm canlıların tek yaşam kaynağı nehri, kaynağından sahile kadar borulara hapsederek vadinin hem doğasını hem de yerel halkıyla var olan kültürel değerlerini yok edecek olan 8 adet Hidroelektrik Santrali'nden (HES) 6'sının sahibi' olduğu belirtildi. Açıklamada, Alakır vadisinin çalıştayın konu ettiği biyolojik çeşitliliğin canlı bir örneği olduğu ve Tahtalı Dağı Milli Parkı, Dibek Tabiatı Koruma Alanı ve Bakırlı Dağı Önemli Bitki Alanı üçgeninin ortasında, Bey Dağları'ndan şelalelerle fışkıran karaağaç kaynaklarının beslediği sayısız bitki ve hayvan çeşitliliğine ev sahipliği yapan nadir sayıda doğası bozulmadan kalmış bakir vadilerden biri olduğu söyleniyor.

Platform sert konuştu
ADO Enerji'nin bu vadideki canlı yaşamı yok edecek HES'lerin sahibi olduğunu hatırlatan platform, şirketin yöre sakinlerinin vadilerinin doğal sit alanı ilan edilerek korunması konusunda yaptıkları başvurularının reddine karşı Kültür Bakanlığı'na açtıkları davada bakanlığın yanında davaya müdahil olduğu da belirtiliyor. Platform yaptığı açıklamada imaj düzeltme çalışması yapmakla suçladığı ADO Enerji kadar çalıştayın düzenlenmesinde yer alan TTKD'yi de eleştirdi. Olayı 'Çevreciliğin Susurluk kazası' olarak tanımlayan platform, çalıştayın destekçileri arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi'nin geçen yıl Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'na tüm tepkilere rağmen çevre ödülü vermiş olduğunu ve etkinliğin ana düzenleyicisi olan TTKD'nin Antalya temsilcisinin de bölgedeki HES'lere karşı verdiği mücadeleyle tanındığını hatırlatarak 'HES'lere karşı bir STK, HES'çi bir şirketin sponsorluğunda, HES delisi bir bakanlığın ve HES delisi bir bakana çevre ödülü vererek tarihe geçen bir üniversitenin destekçiliği ve HES'lere karşı vadideki tüm canlıları korumak adına açılmış bir davanın bilirkişisinin katılımıyla 'İklim Değişikliğinin Toros Dağlarının Biyolojik Çeşitliliğine Etkileri' adı altında bir sempozyum düzenliyor' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a