banner153
banner230
banner203

Çevrecilerin Çıralı isyanı

Çarpık yapılaşma uyarısı
Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Çıralı'daki imar sorununun çözülmesi için 1998 yılından buyana çalışma yürütüldüğünü ve aradan geçen süre içinde koruma altında olan bir yerin imarla ilgili sıkıntılarıyla buradaki köylülerin sorunlarının çözülememiş olmasını eleştirdi. Eken, 'Durum böyle giderse, Çıralı'daki yapılaşmanın yanına büyük oteller ve turizm tesislerinin gelmesi kaçınılmaz. Antalya kıyılarının şu ana kadar korunmuş çok küçük bir kumsalı da elden çıkacak. Görünen o ki bir küçük kumsalı dahi koruyabilecek iradeyi kimse gösteremiyor' diye konuştu. Çıralı'nın Akdeniz kıyılarında örnek bir turizm modeli olduğuna işaret eden Eken, kitle turizminin yerine, bölge halkının ekonomisini güçlendiren ve yaşamın devamını sağlayan iyi bir turizm modeli olan Çıralı'nın çarpık yapılaşmayla kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

Bukalemun cenneti çıralı
Çıralı bölgesinde deniz kaplumbağalarının yanısıra çok zengin bir kuş çeşitliliği bulunduğuna da dikkat çeken Eken, 'Çıralı, kıyı, sulak alan, maki ve orman ekosistemleri bir araya geldiği için zengin bir kuş varlığına sahip. 1998 yılında Çıralı'nın kuş araştırmalarını yapmıştım. Bu bölgede Akdeniz'e özgü pek çok kuş türünü azar azar da olsa yan yana görebilmeniz mümkün. Ayrıca Türkiye'de bukalemunların en güzel görüldüğü yer Çıralı. Yapılaşma baskısı giderek bu çeşitliliğin yaşam alanlarını parçalayacaktır. Tüm bu canlı çeşitliliğinin nasıl etkileneceğine dair bir araştırma olduğunu da sanmıyorum' ifadelerini kullandı.

Tek sorun imarsızlık değil
Çıralı'nın korunması için uzun yıllardır çalışmalar yürüten S.S Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Bayram Kütle de Çıralı için yetkililerin ilgisini beklediklerini dile getirdi. Çıralı'nın tek sorunun imarsızlık olmadığını söyleyen Kütle, bölgedeki su kaynaklarının da kirletildiğini dile getirdi. Balık çiftliklerinin Çıralı'nın su kaynaklarında kirliliğe neden olduğunu söyleyen Kütle, 'Yollarımız da son derece kötü durumda. Önemli bir turizm merkezi olmamıza rağmen sağlık ocağımız yok. Hastalarımızı Kumluca ya da Kemer'e götürmek zorunda kalıyoruz. PTT ofisi bile yok. Dünyanın her yerinden turist çeken Çıralı'daki bu sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a