banner244

Çipler takılmadı!

'Büyükşehir, taşeron firma işçilerinin çalışıp çalışmadığını GPS'ten takip etmek için onlara çip takıyor' olayında 415 lira dolayındaki çiplerin hala deneme aşamasında olduğu, çipli sistemde montaj hatası olduğu, çiplerin çalışmadığı ve sistemin suistimal edilebileceği öne sürülüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konuyla ilgili olarak 'Deneme amacıyla çip takıldı ama montaj hatası oldu. Söküp yeniden takacağız. Çip takma diye bir şey yok! Çalışılan alanların taranması diye bir şey var. ޞu anda bu çipler deneme aşamasında. Bütün işçilere takıldığına dair bir şey yok' açıklamasında bulundu. Sistemi ilk olarak ilaçlama işlerini taşeron olarak yapan CESA firması başlattı. İşçilerin çakmak büyüklüğünde ve 55 gram ağırlığındaki cihazı ceplerinde taşımak yerine iş alanı içinde bir yere bırakabileceği, uydu üzerinden kontrol edildiğinde işçinin belirlenen alanda çalışıyor gözükebileceği de öne sürülüyor. CESA'dan yapılan açıklamada, 'Personel takip sistemini belediye istedi. İhale şartnamesinde yer alıyor. Deneme aşamasında olan cihaz yaklaşık 400 işçide bulunuyor. İşçileri gün içerisinde denetlemek istesek ancak 20-30 kişiyi denetleyebiliriz. Bu sistem sayesinde hepsini denetleme imkanı sağlıyoruz' denilmişti.

Özgürlükçü yönetimden ilginç uygulama
Özgürlükçü bir çizgi de bulunduğunu öne süren CHP'nin yönetimindeki Büyükşehir Belediye daha önce de 'Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı 1600 işçi çalışıyor. Kamu zararının oluşmaması için bu işçilerin çalışıp çalışmadığının denetlenmesi gerekiyor. ޞeffaf ve şaibeden uzak bir belediyecilik anlayışıyla bu sistemi uygulamaya konuldu. Bu cihaz sayesinde taşeron firmalar, sebepsiz yere işçi çıkaramayacak. İşçilere bir nevi iş garantisi getirecek' açıklamasında bulunmuştu. Belediye-İş Sendikası Antalya ޞube Başkanı Murat Barış ise, uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu söylemişti. Çakmak büyüklüğündeki ve 55 gram ağırlığındaki cihazı ceplerinde taşıyan işçiler, harita üzerinde nokta olarak takip edilebiliyor. Cihaz kayıt özelliği sayesinde işçilerin gün içerisinde gittikleri yerleri, simkarta kaydediyor. Böylece iki yıl boyunca bir işçinin nerelerde çalıştığı gün gün takip edilebiliyor. Her gün şarj edilmesi gereken cihaz, 20-24 saat açık kalabiliyor. Cihazın, takip sisteminin yanı sıra tek bir butona basarak önceden tanımlanmış numaralara acil durum (SOS) sinyali gönderme, arama ve sesli görüşme yapabilme ve tek bir tuş ile önceden tanımlanmış kişi veya kişilere SMS veya e-posta gönderebilme özellikleri de bulunuyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a