banner244

Cumhurbaşkanı Gül'ün gözyaşları

Yemen ziyareti sırasında Türk şehitliğinin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bakanlar, açılış töreninde söylenen Yemen Türküsü ile duygulu anlar yaşadı. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki bakanların, türkünün söylendiği sırada hüngür hüngür ağladığı görüldü.

YEMEN'İN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Yemen'in güvenlik ve istikrarına, siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne geçmişte olduğu gibi bugün de büyük önem verdiğini belirterek, Terörizmin en acımasız şekilleriyle mücadele etmiş ve on binlerce vatandaşını teröre kurban vermiş bir ülke olarak Türkiye, Yemen'in karşı karşıya bulunduğu durumu iyi anlamaktadır. Bu çerçevede, maruz kaldığı tehditlere ve saldırılara karşı Yemenli kardeşleriyle dayanışmasını ve iş birliğini önümüzdeki dönemde de sürdürecektir dedi.

Gül, resmi ziyarette bulunduğu Yemen'de, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Türk milletinin kalbinde müstesna bir yeri bulunan Yemen'i ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

DOSTLUK VE KARDEޞLİK BAĞLARI
Köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olunan Yemen ile Türkiye'nin ilişkilerinin ayrıcalıklı olduğunu kaydeden Gül, iki halkın 400 yıllık ortak tarihlerinde aynı kaderi paylaştığını, sevinci ve kederi birlikte yaşadığını, ilişkilerde her zaman karşılıklı sevgi ve muhabbetin hakim olduğunu, aradaki coğrafi mesafeye ve Soğuk Savaş yıllarının engel ve zorluklarına rağmen, dostluk ve kardeşlik bağlarının daim kaldığını vurguladı.

Gül, Bu vesileyle, geçmişte Yemen'de şehit düşen Türk askerlerinin aziz hatıralarını yad etmek için Sanaa'da inşa edilen ve açılışını yarın birlikte yapacağımız Türk ޞehitliği Anıtı'na verdikleri değerli destek için başta Cumhurbaşkanı Sayın Saleh olmak üzere, Yemenli kardeşlerimize gönülden teşekkür ediyorum. Bu anıtın Türkiye ile Yemen arasında mevcut sarsılmaz dostluğun en anlamlı nişanesi olacağına inanıyorum diye konuştu.

YAPAY ENGELLER
Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra bölgesel ve küresel ölçekte yeni fırsatların yanı sıra, risk ve tehditler de ortaya çıktığına dikkati çeken Gül, Türkiye bakımından en önemli fırsatlardan biri, köklü tarihi, sosyal ve kültürel bağlara sahip olduğumuz bölge ülkeleri ile ilişkilerimizi yapay engellerden kurtarıp kendi doğal mecrasına yöneltme imkanı olmuştur dedi.

Bu çerçevede, bölgedeki diğer dost ve kardeş ülkelerle olduğu gibi, Yemen ile de ilişkileri tüm alanlarda geliştirmek istediklerini dile getiren Gül, Bugün yaptığımız görüşmeleri ve akdettiğimiz belgeleri, bizleri bu hedefe yaklaştıran adımlar olarak değerlendiriyoruz. Görüşmelerimizde teyit ettiğimiz, ilişkilerimizin güçlendirilmesine yönelik karşılıklı irademizin, gelecekte ülkelerimize yeni ufuklar açacağına olan inancım tamdır ifadelerini kullandı.

Türk ve Yemen özel sektörlerinin bu vizyonumuzun hayata geçirilmesinde temel rol oynayacağını belirten Gül, bu bağlamda, yarın iki ülkenin seçkin iş adamlarının katılımıyla yapılacak iş forumu toplantısına özel önem atfettiğini ve bu çerçevede, iş çevrelerinin girişimlerinin cesaretlendirilmesi gerektiğine inandığını bildirdi.


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a