banner153
banner230
banner203

Dev buluşmaya  GERİ SAYIM

29. Hotel Equipment ve 25. Food Product için geri sayım başladı. Bu yıl yüzde 25 büyüme gerçekleştiren fuarlar; 17-20 Ocak tarihleri arasında 81 il ve 27 ülkeden profesyonel ziyaretçiyi, katılımcılarla bir araya getirecek. Tanıtım toplantısında paydaşlardan tam destek geldi. ANFAŞ Yönetim Kurul Başkanı Ali Bıdı ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya’daki sektör temsilcilerine çağrıda bulundu. Fuarların açılışı öncesi, Antalya Expo Center’da basın toplantısı düzenlendi. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Kütür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran, HOTED Onursal Başkanı Hakan Yeni, TMMOB İçmimarlar Odası Antalya Şube Başkanı İlker Biner, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, AGEB Başkanı Mustafa Erol’un katıldığı toplantıda, fuarlardaki gelişmeler ve yol haritası belirlerdi.

Kent ekonomisine katkı
ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, ANFAŞ olarak Antalya ve ülke ekonomisini kalkındırmak için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini anlatarak, “Fuar döneminde yapılan harcamaların yüzde 85’i otellerden taksicilere, restoranlarından mağazalara kadar tüm kent ekonomisine katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu fuarlar, sadece bizim değil, tüm Antalya’nın fuarlarıdır. Bizler, tüm paydaşlarımızın desteği ve yeni projelerimizle Türkiye fuarcılığını geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Fuarların büyüme içinde olmasının Türkiye için bir kazanç olduğunu aktaran Bıdı, “Bu yıl fuarların eş zamanlı olarak düzenlenmesiyle katılımcı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördük. Geçen yıl başarı ile gerçekleştirdiğimiz fuarlarımızın bu yıl eş zamanlı düzenlenmesiyle beraber önemli bir büyüme yakaladık. Bu yıl her iki fuar da kendi içinde yüzde 25 bir büyüme gerçekleştirdi. Fuarımızın böyle bir büyüme içinde olması, sadece bizim için değil; tüm Türkiye için bir kazançtır. Yarattığımız ticaret hacmiyle birlikte, turizm ve gıda sektöründeki ihracatın artmasına katkı sağlamaya bu yıl olduğu gibi ilerleyen yılarda da var gücümüzle sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Ali Bıdı ANFAŞ olarak her hangi bir kar amacı gütmeden Antalya’nın kazanması için çalıştıklarını söyleyerek,”Biz buraya 23 yıl önce ortak olduk. Tüm paydaşlarımızla birlikte Antalya’nın menfaati için çalışıyoruz. Ama aynı ilgiyi maalesef Antalyalı firmalarımızdan göremiyoruz. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Biz inanıyoruz ki ilerleyen yıllarda el birliğiyle Antalya ekonomisini hak ettiği yerlere getireceğiz” dedi.

369 katılımcı tek çatı altında
Fuarlar Direktörü Arzu Yüngül, bu yıl fuarlarda yurt içi ve yurt dışından ziyaretçi atağı gerçekleşeceğini ifade ederek, “ANFAŞ ekibi olarak başarılı bir fuar dönemi geçirmek için son iki hafta kala hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. 198 29. HotelEquipment ve 171 25. FoodProduct olmak üzere bu yıl toplam 369 sektörün önde gelen katılımcısı Antalya Expo Center’da tek çatı altında bir araya geliyor” dedi. Yüngül, Türkiye ve dünyanın buluşma noktası olacak fuarda 2 bin 500 uluslararası olmak üzere toplam 40 binin üzerinde profesyonel alım heyeti ve ziyaretçi beklediklerini aktararak, “Yurt dışından; Ekonomi Bakanlığımız tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş kapsamlı bir alım heyeti programı gerçekleştirilecek. Yine Ekonomi Bakanlığı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve ANFAŞ iş birliğiyle alım heyetleri getirilecek. ANFAŞ’ın yurt dışında yapmış olduğu acente çalışmaları aracılığıyla; Afganistan, Arnavutluk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri,  Bosna Hersek, Cezayir, Çin, Demokratik Kongo, Fas, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kongo, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Malta, Mısır, Sırbistan, Suriye, Togo ve Tunus olmak üzere toplam 27 ülkeden ve yurt içinde ANFAŞ tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda 81 ilden alım heyeti ve profesyonel ziyaretçiler, katılımcılarla bir araya gelecek” diye konuştu. Fuar kapsamında kurulacak B2B (İkili İş Görüşmeleri) alanı sayesinde yeni iş birlikteliklerinin oluşacağını söyleyen Yüngül, “Fuarlarımız sırasında katılımcı ve ziyaretçilerimiz tarafından en çok ilgi gören etkinliğimiz B2B görüşmeleri bu sene de tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplam 117 görüşmenin büyük bölünün başarılı iş birlikteliklerine imza attığını biliyoruz. Bu yıl da fuarlarımızda kurulacak B2B alanında gerçekleşecek görüşmeler sayesinde ülke ve bölge ihracatımızı kalkındıracak iş birlikteliklerine imza atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Turizmcilerden tam destek
Toplantıda konuşan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, “Turizmi çeşitlendirmek için çalıştığımız bu günlerde bu fuarların gerçekleşmesi son derece sevindirici. Ocak ayında yaklaşık 40 bin kişi 29. Hotel Equipment ve 25. Food Product kapsamında Antalya’ya gelecek. ANFAŞ fuarları özellikle kış döneminde ekonomimize büyük katkı sunuyor. Bizler desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, turizmde konjonktürlerin değiştiğini aktararak, “Bu tür etkinlikler yatırımcıları, turistleri çeken etkinliklerdir. Biz düzenlendiği tarihten itibaren bu fuarları desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu destekleri sadece Antalya için değil tüm Türkiye için veriyoruz. Türkiye sadece turizmle değil otel ekipmanları ve gıda sektöründe önemli bir üretim payına sahip. Bu fuarları bu coğrafyanın buluşma alanı olmasını sağlamamız lazım. Türkiye’deki önemli firmaların bu fuara katılmasını sağlamamız lazım” diye konuştu.

ATSO Başkanı Çetin’den çağrı
ANFAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevini de sürdüren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, fuarların Antalya’nın kalkınmasında etkisini anlatarak, “Kış aylarında düzenlenen her fuarın ekonomiye artı değer sağlamaktadır. Biz deniz, kum, güneş turizmi yapan bir kentiz. Fuara getirdiğimiz kişilerin harcamaları 2 bin dolar civarına kadar çıkıyor. Fuarların Antalya’ya ne kadar katkı koyduğunu son olarak Growtech Fuarı’nda hepimiz görmüş olduk.  Ben ilk geldiğim zaman Antalya’daki fuar sayısı 7’ydi. Şu an bir yılda 18’in üzerinde fuar gerçekleştiriyoruz. ANFAŞ tarafından düzenlenen bu fuarlar sezonun en ölü zamanında Antalya ekonomisine ivme kazandırıyor” diye konuştu. Çetin, Antalya’daki tüm paydaşlara çağrı yaparak, “17-20 Ocak’ta Hotel Equipment’ı 29’uncu kez, Food Product’ı 25’inci kez açacağız. Sürdürülebilirlik çok önemli. Bu fuarlar Antalya Film Festivali gibi kentin kimliğini ön plana çıkaran etkinliklerdir. Bizler, şimdiye kadar Antalya bize ne verebilir diye bekledik. Antalya bize vereceğini verdi. Artık bizlerin Antalya’ya bir şeyler vermesi, katkı koyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dolu dolu etkinlik programı
Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB, TOBB, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası,  Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Batı Akdeniz Kalınma Ajansı başta olmak üzere çok sayıda meslek kuruluşunun desteğini alan 29. Hotel Equipment ve 25. Food Product kapsamında; konaklama, ağırlama gıda ve içecek sektörünü bir araya getirecek etkinlikler, yarışmalar, konferans ve söyleşiler; fuarlarla eş zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Hotel Design Show’da retro rüzgarı
Hotel Equipment kapsamında her yıl farklı bir tasarım temasıyla organize edilen etkinliği Hotel Design Show, bu yıl “Retro” temasıyla gerçekleştiriliyor. Etkinlik kapsamında, TMMOB İçmimarlar Odası tarafından belirlenen 6 içmimar grubu, 6 farklı otel odası ve resepsiyon tasarımı gerçekleştirecek. Hotel Design Show’un yanı sıra 29. Hotel Equipment’ta HOTED (Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği) Alanya tarafından  organize edilecek 6. Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları organize ediliyor.

Gıda ve içecek sektörü
25. Food Product kapsamında ise sektörün tüm paydaşları bir araya geliyor. TAFED’e bağlı (Türkiye Aşçılar Federasyonu) AGEB (Akdeniz Gastronomi ve Eğitimciler Birliği Derneği) tarafından gerçekleştirilecek genç şefler yarışması ve etkinliklerle gastronomi sektörüne yön verilecek. TAFED etkinliklerinin yanı sıra Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na bağlı PERDER’ler tarafından her yıl üye kampı bu yıl Food Product  ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında Türkiye çapında hizmet veren zincir market sahipleri bir araya gelerek sektörü masaya yatıracak.Türkiye’nin en kapsamlı konaklama ve ağırlama ekipmanları fuarı 29. Hotel Equipment ile gıda ve içecek sektörünün marka fuarı 25. Food Product 17-20 Ocak tarihleri arasında, Antalya Expo Center Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak. 10.00-18.00 saatleri arasında 18 yaş üstü ve mesleki kartviziti olan profesyonelleri ağırlayacak fuarlar, ülke ve kent ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek.

Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a