banner244

Doğum gününde böbreğini verdi

Silifke'de yaşayan anne Havva Çimen (48) 5 yıldır diyalize giren kızı için önce 11 kilo zayıfladı, ardından çocuğunun doğum gününde böbreğini bağışladı

Nakil için zayıfladı
Silifke'de yaşayan anne Havva Çimen (48) 5 yıldır diyalize bağlı olarak yaşamını sürdüren kızı Seçil Gök'ün (26) sağlığının giderek kötüleşmesine dayanamadı ve böbreğini bağışlama kararı aldı. Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'ne başvuran anne kız organ nakli için gerekli tetkiklere başladı. Ancak anne Havva Çimen 100 kilo olması nedeniyle nakil hemen gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine 11 kilo zayıflayan anne Havva Çimen, doğum gününde kızına böbreğini verdi. Doktorlarından, ameliyatın kızının doğum gününe denk getirilmesini istediklerini belirten anne Havva Çimen, 'Doktorlarımız bu isteğimizi kırmadı. Kızımın doğum günü olan 12 Ocak'ta ameliyat olduk. Evladıma doğum günü hediyesi olarak böbreğimi verdim. Sağlığına kavuşması beni çok mutlu etti' diyerek duygularını dile getirdi.

İdrar geldi
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ise operasyonun bir saat 20 dakika sürdüğü bilgisini verdi. Doç. Dr. Dinçkan, 'Ameliyatın doğum gününde yapılmasını istediler biz de onların bu isteğini kırmadık. Ama doğum gününü taburcu olmasına yakın kutlamak istedik. Annenin böbreği Seçil'e tam uyum sağladı. Böbreği takar takmaz idrar geldi. Bugünde Seçil'e bir sürpriz yaparak gecikmeli de olsa pasta kesmek istedik' şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a