banner153
banner230
banner203

Dokuma’da  tarihi adım

Kepez Belediye Meclisi, Hollanda firması TurkMall ile yargı sürecindeki Dokuma Fabrikası’nın üst kullanım hakkını alabilmek için firmanın 12 yıl önce verdiği 38 milyon 975 liranın geri ödenmesini kararlaştırdı


Kepez Belediye Meclisi, ilçede yıllardır muallakta olan Dokuma Fabrikası ile ilgili olağanüstü toplandı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün başkanlığındaki meclis, yaklaşık 12 yıldır muallakta olan Dokuma Fabrikası ile ilgili tarihi bir karara imza attı. Süreç hakkında meclis üyelerine bilgi veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokuma’nın 2005 yılında Özelleştirme İdaresi tarafından belediyeye devredildiğini hatırlattı. O dönemki Kepez Belediyesi yönetiminin alanın alışveriş merkezi yapılmasına yönelik adım attığını belirten Tütüncü, sözleşmenin iptali için dava açtıklarını söyledi. 2009 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dokuma’nın halka açılması için çalışma yapılmasını istediğini kaydeden Başkan Tütüncü, şöyle devam etti:

 

Dava hala bilirkişide

“İlk yaptığım iş yerel mahkemede görülen davaların neticelendirilmesi idi. Bu davalar kısa sürede tamamlandı. Bu kararlar o zaman belediyenin aleyhine olmakla beraber, halkın yararınaydı. Netice itibariyle 2012 yılında malum sözleşme ortadan hukuken kaldırıldı. Sözleşme yoktu ve Dokuma Antalyalıların olmuştu. Ama ortada önemli bir problem daha vardı. Üst kullanım hakkını ortadan kaldırmamız gerekiyordu. Şirkete bir ihtarname çekerek bunların kaldırılmasını talep ettik. Onlar da alacaklarına yönelik ihtarname çekti. ‘İstediğiniz parayı ödememiz mümkün değil’ dedik. 2013 yılında tapu tescil davası açtık. 2014 yılında şirket ‘şu kadar alacağımız var’ diyerek dava açtı. Dava şu anda bilirkişide, ne zaman biteceğini bilmiyoruz.”

 

12 yıl önceki para iade

Kısa süre önce, şirketin bir anlaşma zemini bulmak için kendilerine başvurduğunu ifade eden Başkan Hakan Tütüncü, “Yaklaşık iki ay müzakere ettik. Nihayetinde şirkete, 2005 yılında yatırdığı parayı iade etme durumunda bu işi bitirme noktasına getirdik. Karlı bir iş oldu. 12 yıl evvel yapılan sözleşmeye dayalı ödenen paranın aynen iadesi söz konusu. Yargıdan bundan daha iyi bir karar çıkmazdı. Gelinen noktanın kamu açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Şirketten müsaade istedik ve konuyu belediye meclisine getirdik. Şirket 15 Aralık’a bu işin çözülmesini istiyor” dedi

 

14 milyon lira eksik

Firmaya dolar üzerinden hesaplandığında 38 milyon 975 bin lira ödenmesi gerektiğini belirten Tütüncü, “Bu paranın 29 milyon 767 bin lirası kurulan Dokuma Anonim Şirketi’nin kasasında duruyor. Biz geriye kalan 9 milyon 207 bin lirayı ödeyerek davadan kurtulacağız. Ayrıca şirket o dönem inşaat harcı için belediyeye 4 milyon lira ödeme yapmış. Bu parayı da geri vermek durumundayız. Totalde 14 milyon 48 bin lira ödediğimiz de bütün bu yük ve sıkıntılardan ebediyen kurtulacağız. O zaman Dokuma’nın tamamının halkın olduğuna yönelik tereddüt kalmayacak” ifadelerini kullandı. Başkan Tütüncü, sulh yönüne gitmedikleri takdirde davanın bugün sonuçlanması durumunda bile ödemeleri gereken paranın 100 milyon liranın üzerine çıkacağını da vurguladı.

 

Sulh yararımıza olur

Dokuma Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı AK Partili meclis üyesi Serhat Demir de, şirketin ilk olarak 369 milyon 768 bin lira tazminat talep ettiğini hatırlatarak şunları söyledi; “Bunun içine kazanacakları karı koymuşlardı. Kabul etmedik ve konunun yargıda devam etmesini istedik. Üst hakkın kaldırılması için dava açtık. Onlar da talepleri doğrultusunda dava açtı. Davada herhangi bir tazminat talebi yoktu. Bizden 61 milyon 928 bin lira istediler. Bugün itibariyle dolar üzerinden hesaplanacağı için bu rakam 91 milyon 477 bin liraya tekabül ediyor. Harç ve avukat ücretiyle bu rakam 100 milyon lirayı geçer. Sulh halinde ise 38 milyon 975 lira ödeyeceğiz ki, bu da 52 milyon lira kazancımız olacak demek.  Sulh Antalya’nın yararına olacak.” CHP ve MHP grubu da gelişmeleri olumlu bulduklarını belirten konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından şirkete paranın ödenebilmesi için sermaye artırımına yönelik meclis kararı oy birliği ile kabul edildi.

 

Olayın geçmişi

Antalya’nın simgelerinden biri olan İplikli ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, 1950’li yıllarda kentte işsizlik sorununu çözmek için kuruldu. Yarım asrı aşkın bir süre faaliyet gösteren tesiste üretim, 2003 yılında durdu. Cumhuriyetin ilk yıllarının mimari ve peyzaj anlayışıyla inşa edilen, Alman teknolojisiyle kurulan fabrikada, NATO ve Türk Silahlı Kuvvetleri için üniforma üretimi yapıldı. Özelleştirilmek istenen fabrika, kamuoyunun baskısıyla Kepez Belediyesi’ne devredildi. Belediye ise alanı 2005 yılında 49 yıllığına MDC TurkMall adlı Hollanda firmasına tahsis etti. Bu karar üzerine sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Dokuma Çalışma Grubu ve siyasi partiler, Dokuma Fabrikası’nın tahsisinin iptali ve fabrika binalarının yıkımının engellemesi için dava açtı.

 

Esra ALTUNKES

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a