banner153
banner230
banner203

Doldur Hoca doldur

CHP'liler, CHP'li belediye yönetiminde yapılan kadrolaşma da MHP, BBP, SHP, DP kökenli isimlerin üst makamlarda yer almasından rahatsız. Partililer, bürokratların görevlerinden alınarak çeşitli partilere mensup kişilerin bu görevlere getirildiğini öne sürüyor.

İddialara göre Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden bu yana üniversiteden yaklaşık 100 bürokrat atandı. CHP'lilere göre bu kişilerin çoğunun CHP'li olmadığı iddia ediliyor. Belediye bürokratlarının ise CHP'li olanların tamamına yakını görevden alındı. Ayrıca belediye içinde çeşitli gruplaşmalar olduğu öne sürülüyor.

Kulislerdeki iddialar şu şekilde:
Belediye çalışanları arasında Büyükşehir Belediyesi yönetimi için çeşitli gruplaşmalar oluştu. Siyasi olarak çeşitli fraksiyonlar adı altındaki gruplaşmalar da Günseli Akaydın, İlker Gedik, Göksel Kumsal, Adem Akyürek, Cemal Öcal ismi öne çıkıyor. Siyasi yelpazenin dışında ayrıca sadece bir ismin ardında yer alan gruplaşmalar da dikkat çekiyor. Bürokratların çoğu farklı siyasi kökenlerde olsa da, bu durumun 'zaten siyasi bakış açısıyla yönetilmemesi' gereken belediyenin yönetiminde siyasi irade de eşitliğe ve siyasi yelpazede renkliliğe yol açtığı görülüyor. Bazı CHP'liler ise bu durumu hazmedemiyor.

Görevdekiler için sınıflandırma yaptılar
Göreve getirilen bürokratlar ile ilgili de çok çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin'in üniversiteden geldiği ANAP kökenli olduğu öne sürülüyor. Genel sekreter yardımcıları Cemal Öcal'ın üniversiteden gelme ama milliyetçi olduğu, görevinden ayrılan yine genel sekreter yardımcısı Ufuk Okan'ın da üniversiteden geldiği ve milliyetçi kökenli olduğu belirtiliyor. Genel sekreter yardımcısı Ali Özkayacan ise CHP kökenli ama Muratpaşa Belediyesi'nden gelme. Ufuk Okan yerine getirilen Bayram Özen ise AK Parti çizgisinde. Belediye de görevli İnsan Kaynakları Daire Başkanı Bayram Kocabıyık, üniversiteden gelen emekli başkomiser olduğu öğrenilen Zabıta Daire Başkanı Haluk Özkan, özel ve özenle seçilen belediyenin adeta belkemiği olan Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Akaydın'ın bir an olsun yanından ayrılmayan ve üniversite de çok başarılı çalışmalara imza atan Koruma ޞube Müdürü Yahya Varışlı'nın milliyetçi bir kökenden geldiği öne sürülüyor.

CHP'liler dışlandı iddiası
Başkan danışmanı olan AKSAV yöneticisi Göksel Kumsal ise belediye eski başkanı Hasan Subaşı'ndan bu yana DP ve DYP kökenli. Başkan danışmanı Engin Murat Özdemir'in daha önce SHP il başkanlığı yaptığı biliniyor. Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hafize Duygu Batmaz'ın Günseli Akaydın'ın çok yakınında olan bir isim olduğu ise herkesçe kabul ediliyor. Üniversiteden gelen bir diğer isim ise Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek. Fen İşleri Daire Başkanı Sebahat Çevik de üniversiteden gelen bürokratlar arasında. Alil Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Halil Özge Dora da Akaydın grubunda anılıyor. Dora'nın babasının başkan Akaydın ile çok iyi bir ilişkiye sahip olduğu vurgulanıyor. Üniversiteden gelen Mali Hizmetler Daire Başkanı Mahmut Akbaş ise şu anda ASAT'ta görevli bulunuyor. Hayvanat Bahçesi Müdürü Nilgün ޞeber Kahraman ise Halil Özge Dora'nın talebiyle bu göreve getirildi. Bu isim de Akaydın grubunda geçiyor. Aynı şekilde Veterinerlik ޞube Müdürü Özgür Erkan da Akaydın grubunda. Bu isimlere rağmen görevden alınan isimlerin CHP kökenli olması dikkat çekiyor. Örneğin Destek Hizmetleri Daire Başkanı Süleyman Çetin, Zabıta Daire Başkanı Ahmet Özkan, Gider Müdürü Arif Çetin, Satın Alma Müdürü Nevzat Gökkurt, Hayvanat Bahçesi Müdürü Süleyman Karaca, Ziraat Kotrol Mühendisi Nebi Uysal, Toptancı Hal Müdürü Mehmet Cirit.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a