banner153
banner230
banner203

Eğitim-Sen’den tepki

Antalya'da engelli kadrosunda çalışan 3 kamu çalışanı raporlarının sahte olduğu gerekçesi ile atama kararnameleri iptal edilerek görevlerine son verildi. Görevine son verilen 3 kişiden birisi olan Kepez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde görev yapan yüzde 92 görme engelli Sait Yıldızgörer'e üyesi olduğu Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nden destek geldi. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, 8 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak memur kadrosunda çalışan üyelerinin ve diğer iki engelli kamu çalışanının hiçbir gerekçeye dayanmadan görevlerinden alındığını iddia etti.

Sahte rapor iddiası

Öztürk açıklamasında, "MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 3 Temmuz 2018 tarihli yazısıyla üyemiz Sait Yıldızgörer ve diğer iki arkadaşımızın herhangi bir kanıta, bulguya dayanmadan atamaları iptal edilmiştir. Hâlbuki arkadaşımız 2004 ve 2014'te TC Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki kuruldan raporlar almıştır. Üyemiz Sait Yıldızgörer, dürüst bir insandır ve raporlarda da görüldüğü gibi gerçekten engellidir ve bu engeli onun bu işi hak ettiğini, herhangi bir hile, aldatma içinde olmadığının kanıtıdır. Çünkü üyemizin sahtecilik yaptığını iddia edenler, bunu kanıtlamak ve kanıtlamadıkları zamansa müfteri oldukları için hesap vermek zorunda kalacaktır” ifadelerini kulandı.

‘Mağdur olduk’

Görevine son verilen Eğitim-Sen üyesi Sait Yıldızgörer ise 8 yıldır MEB'e bağlı olarak görev yaptığını ve engelinin çocukluktan bu yana var olduğunu ve raporlarının sahne olmasının imkansız olduğunu belirtti. İlk ve ortaokulu Gaziantep Körler Okulu'nda okuduğunu belirten Yıldızgörer, "İlkokuldan bu yana Braille alfabesi ile eğitim aldım. Yıllarca her işlem için rapor almam gerekti. Her alanda sağlık kurulu raporu ile hareket ettik. Elimizde ilgili kurumlar tarafından verilen yüzde 92 oranında görme engelli olduğumu ispatlayan rapor mevcut olmasına rağmen, hiçbir bildirim veya engel durumunun onayı istenmeden görevimize son verildi. Mağdur olduk, ama sonuna kadar ekmeğimizin peşinde olacağız" dedi.

Ramazan BOZCA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a