banner153
banner230
banner203

EMO’da sempozyum

E

lektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı İlhan Metin, oda genel merkezi ve Antalya Şubesince 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen 9. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergi öncesi bilgiler verdi. Başkan Metin,  “Hem dünya hem de ülkemiz üzerinde sürekli artan nüfus sayısı artışı ile paralel bir şekilde, tüketim de çok hızlı bir şekilde yükseltmekte. Hal böyleyken artan nüfusun da getirdiği yoğun tüketim ile mevcut enerji kaynaklarının belirli bir süre sonra tüm insanlığa yetmeyeceği açık bir gerçek. Bu sebeple yenilenebilir enerji konusunda hem çevremizi korumak amacı ile hem de dünya üzerindeki yaşamın uzun yıllar boyunca devam edeceğini düşünerek şu anki yenilenemeyen enerji kaynaklarının yeterliliğini sağlayabilmek için bu konuda önemli bir bilinç ve görev üstlenmeliyiz” dedi.

Dünyanın dengesi bozuluyor
Artan nüfus ile devamlı olarak çevreye zararlı mevcut enerji kaynaklarının kullanımına devam edilmesinin dünyanın dengesini bozduğunu hatırlatan Metin, “Sıcaklık artışları, mevsimsel farklılıklar, su seviyelerinin yükselmeleri gibi sadece ülkemizi değil tüm dünyayı ilgilendiren büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Buna ilaveten artan nüfus ve enerji talebine bağlı olarak dünyanın emisyon değerinin mevcut sınırlar içinde tutulması mümkün değildir. Bu kirliliğin devam etmesi durumunda dünya sıcaklığının artacağı ve deniz seviyesinin yükseleceği vb. sonuçlar tüm dünyada enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu etkinlikle birlikte, yaşanılabilir ve sürdürülebilir enerji faaliyetleri için yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut ve gelecek durumunun üniversitelerimizdeki bilim insanları, ülke genelindeki sektör temsilcileri, müşavir ve mühendislerimiz, sanayicilerimiz, kullanıcılarımız ve tüm ilgililer Antalya’da bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktarma fırsatı da bulacaklardır” şeklinde konuştu.

Etkinlik bilgileri
Temaları güneş, hidrolik, rüzgâr ve biyo yakıtlar olan etkinlikle ilgili bilgiler veren Metin, “Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının ve uygulama teknolojilerinin de değerlendirileceği, bilimsel bilgilerin yeni teknolojik uygulamalarla ve araştırmalarla ifadelerini bulacağı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi Rixos Downtown Antalya’da gerçekleştirilecektir. Ulusal ölçekte sektörümüzdeki en ciddi etkinliklerden birisi konumunda olan ve dokuzuncusu düzenlenecek olan sempozyumda; konunun ilgili tüm taraflarının katılımıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının bilimsel, teknik, ekonomik, toplumsal ve sosyal boyutlarının derinlemesine tartışılması ile önemli sonuçların ortaya konulması amaçlanmıştır. 3 gün sürecek ulusal ölçekli etkinlikte; 41 sözlü bildiri sunulacaktır. Oturum sonlarında gerçekleştirilecek olan tartışmaların yanı sıra, sempozyumda ayrıca “Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri”, “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Hedefler, Sorunlar, Geleceğe Bakış” ve  “Solar Çatı Pazarı, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında Yerli Üretim ve Destekler” başlıklı 3 ayrı panel gerçekleştirilerek konular derinlemesine irdelenecektir” dedi.


Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a