banner153
banner230
banner203

Engelsiz Antalya için

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle düzenlenen yemekte engelli bireyler ve aileleriyle bir araya geldi. Cam Piramit’te düzenlenen etkinlikte konuşan Türel, “Engelliler günü etkinliğimizi bu öğle yemeği beraberliği ile yaptık, katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sizler benim yol arkadaşlarımsınız diyorum, çünkü engelsiz Antalya yolunu birlikte açıyor, birlikte yürüyoruz. Birlikte tam 13 seneden beri projeler ürettik, projeler yaptık, çok ilerleme kaydettik fakat halen daha çok işimiz var. Görme engelli, yürüme engelli, duyma ve konuşma engelli insanlarımızın önünde engel kalmayana kadar mücadeleye, çalışmaya devam edeceğiz. Antalya dünyanın en engelsiz şehri olana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Engellilere hizmet sunan bütün kamu kurumları ve STK temsilcilerinin katılımı ile Engelsiz Hizmet Komisyonu kuruyoruz. Antalya genelindeki engellilere yönelik bütün faaliyetler bu komisyon tarafından takip edilip bu alandaki çalışmalar konusunda tecrübe paylaşımında bulunularak Engelsiz Antalya’yı hep birlikte oluşturacağız” dedi.

Projeleri anlattı
“Eğer toplum ve kişiler olarak kafamızdaki ve gönlümüzdeki engelleri aşarsak bütün engelleri yok edebiliriz” diyen Türel, “Esasen iki önemli hedefimiz olmalıdır, birisi hayatı engelsiz hale getirmektir, yani engelli kardeşlerimizin engellerini azaltmaktır. Biz bunun için Büyükşehir olarak çok şey yapıyor ve önemli hizmetler veriyoruz. İkinci hedef ise engelli ailelerin yükünü paylaşmak olmalıdır. Bunun için de çok şey yapıyoruz fakat yapmaya devam etmemiz gereklidir. 2004’te Engelli Rehabilitasyon Merkezi en önemli projemizdi. Bu dönemde ise her gün yeni bir projeyle ilerliyoruz. Engelsiz Mekanlar Projemiz ile evleri engelsiz hale getirmeye devam ediyoruz. Engelsiz Plaj Projemizde artık özel uzman personel istihdam ediyoruz. Denize giriş ve çıkışta da hizmet verilecek. Mola Evi Projemiz yeni bir projedir ve hem engellilere hem ailelere hizmet veren bir projedir. Aileler, çocuklarını kısmi zamanlı veya günübirlik olarak haftada bir gün Mola Evine emanet edebilmektedir. Hem çocuklar sosyal ve kültürel yaşama uyum sağlamakta hem de ebeveynler çocuklarından ayrı kişisel faaliyetlerde bulunabilmektedir” diye konuştu.

Mola Evi Projesi
Mola Evi Projesi’nin 3 ilçede hizmet vereceğini belirten Türel, “Mola Evi Projesi; Kepez İlçemizde Demirgül İlkokulu bahçesinde, Muratpaşa İlçemizde Falez Mesleki ve 6 Teknik Anadolu Lisesi (Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi-Uygulama Oteli) bahçesinde, Konyaaltı İlçemizde ise Sağlık Müdürlüğü arkasındaki Neriman-Bedriye Bileydi İlkokulu bahçesinde olmak üzere 3 ilçemizde tamamlanmış ve hizmete sunulmak üzere hazır hale getirilmiştir. En kısa sürede açılışlarını birlikte yapacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak tekerlekli sandalye, beyaz baston, gıda, aşevi, eşya, giysi, nakdi ve ayni, danışmanlık-rehberlik gibi sosyal yardımlarda bulunmaktayız. Evde bakım ekibinde çalışan doktor ve hemşireler engelli bireylerin sağlık kontrollerini yapmakta, görevli bakım elemanları engelli vatandaşlarımızın öz bakımları, ev temizliği, alışveriş gibi günlük ihtiyaçlarını gidermektedirler” şeklinde konuştu.

Engelli Hizmet Merkezleri
Muratpaşa’da Yavuz Özcan Parkı içerisinde ve ayrıca Serik, Korkuteli, Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Kemer ilçelerinde de Engelli Hizmet Merkezleri açtıklarını kaydeden Türel, “Engelsiz Ulaşım Aracı hizmetimiz ile bedensel engeli olup, toplu taşıma araçlarını kullanamayan vatandaşlarımız, gitmek istedikleri yerlere götürülmektedirler. Yavuz Özcan Parkı içerisinde bulunan Engelli Hizmet Merkezimiz bünyesindeki Görme Engelliler Sesli Kütüphanemiz, görme engelli vatandaşlarımızın bilgi kaynaklarına erişmelerini sağlamaktadır. 2009’da hayata geçirdiğimiz Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezimizde 600 kişiye eğitim verilmekte olup, merkezde özel çocuklarımızın katkılarıyla gerek yemek/pide üretimi, çeşitli el sanatı ürünleri üretimi gibi gelir getirici aktiviteler başlatmış durumdayız” dedi.

Yeni sosyal sorumluluk projeleri
Türel konuşmasını şöyle sürdürdü; “Engelsiz ülke, engelsiz hayat bütün toplumun ortak sorumluluğudur. Toplum olarak engellilere karşı duyarlı olmadıkça devletin yapacakları da yeterli olamaz. Her yıl bu törende söylerim. İş adamları engelli çalışan istihdamı konusunda çaba harcamalıdır. Bir bina yapan mimar engelsiz insanları düşünmelidir. Kaldırımda görme engelliler için yapılan platformlar üzerine otomobilini park edenler aslında suç işlediklerini bilmelidir. Yaya geçidi üzerinde park eden, yaya geçidine saygı duymayan insanlar akıl ve vicdan engellisi olduklarını görmelidir. Türkiye olarak desteğe muhtaç engellilere engelli danışmanı istihdam etmeyi hedef almalıyız. Yeni sosyal sorumluluk projeleri gündeme gelmelidir. Sivil toplum örgütleri engelli bakım evleri, yaşlı bakım evleri kurulmasına destek olmalıdır.”

Önceliğimiz engelsiz Antalya
“Belirli bir yaşın üzerindeki kişiler de zamanla fiziksel engelli durumuna düşebilmektedir. Biz engellilerimizi, yaşlılarımızı evlerine hapis duruma düşüremeyiz. Belediye olarak engelli mola evleri, yaşlı mola evleri kuruyoruz, fakat bu görevin bütün topluma ait bir görev olduğunu unutmayalım. Sosyal sorumluluk ve hayır yapmak sadece para vermekten ibaret değildir. Herkes engellilere, yaşlılara, yardıma muhtaç insanlara ne kadar zaman verdiğine de bir bakmalıdır. Bu konuda elini taşın altına koymuş, bırakın malını, mülkünü, hayatını engellilere veya benzeri yardımlara adamış insanlara burada bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu konuda en önemli teşekkür engelli bireylerin anneleri babalarına. Onların göstermiş olduğu destek kelimelerle ifade edilemeyecek kadar büyüktür. Bu millet isimsiz kahramanlar sayesinde ilerliyor. Hiçbir karşılık beklemeden, sadece ve sadece Allah rızası için kendisini yardım etmeye adayan insanlar en büyük payeye sahip olan ve sahip olması gereken insanlardır. En büyük hedefimiz, önceliğimiz, engelsiz Antalya olacaktır.”

Umut ÖZEN

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a