banner153
banner230
banner203

Ergenekon baskını

Ergenekon soruşturması kapsamında incelenen Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin evinde ve Akdeniz Üniversitesindeki odasında arama yapılan Filiz'in avukatı Serkan Ergül, Filiz'in evindeki aramalarda kızı ve oğluna ait oyun ve ses görüntü CD'leri ile ders fotokopileri, evdeki bilgisayarın hard disk örneğinin alındığını bildirdi. Soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki lojmanında arama başlatan polislerin Filiz'in üniversitedeki odasında arama çalışmaları devam ederken, avukatı Serkan Ergül gazetecilere açıklama yaptı. Ergül, Prof. Dr. Filiz'in evinde yapılan aramalarda, çocuklarına ait 107 oyun ve ses görüntü CD'leri ile öğrencilerine ait ders notlarıyla ilgili bilgiler alındığını belirtti.

Zeki Müren'in CD'leri alındı
Ergül, şu açıklamalarda bulundu: ''Evde saat 07.40 civarında başlatılan aramaya ben saat 11.30'da katıldım. Evdeki arama saat 12.30'da sona erdi. Evdeki aramalarda, ޞahin Filiz'in kızı ve oğlunun oyun ve ses görüntü CD'leri ile ders notları fotokopileri alındı. Evdeki bilgisayarın hard disk örneği alındı. Üniversitedeki odasında da, üniversiteye ait bilgisayar hard disk örnekleri alındı. Bunun yanında öğrencilerin yazdığı notlar alındı. Bazı sanatçıların CD'leri de vardı, bunlar da alındı. Zeki Müren'e ait CD'ler vardı. Ayrıca odasında öğrencilerin yazdığı ders notları, tartışma metinleri alındı.''

Kendisiyle görüşmedim
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de, Ergenekon soruşturması kapsamında incelenen Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin Prof. Dr. ޞahin Filiz'in üniversite yerleşkesinde lojmanındaki aramayla ilgili bilgisi olmadığını söyledi. Prof. Dr. Kurtcephe, ''Ben de sizin kadar merak ediyorum. Hiçbir bilgim yok. Bizimle doğrudan temasa geçen de olmadı. Sadece ޞahin Filiz hocayla ilgili savcılığın bir arama yapacağını biliyorum. Onun dışında hiçbir fikrim yok'' dedi. ޞahin Filiz ile bugün görüşüp görüşmediğine yönelik bir soru üzerine Kurtcephe, ''Kendisiyle görüşmedim. Sizin kadar bilgisizim. Sizin sayenizde herhalde ben de bilgileneceğim'' diye konuştu.

Meslektaşları destek verdi
Ergenekon soruşturması kapsamında incelenen Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin evinde ve Akdeniz Üniversitesindeki odasında arama yapılan Prof. Dr. ޞahin Filiz'e meslektaşları destek verdi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyeleri Derneği, arama yapılan binanın önünde basın açıklaması yaptı. Dernek başkanı Prof. Dr. Hilmi Uysal, yaşanan süreçle ilgili olarak tedirginliklerini ifade etmek burada toplandıklarını söyledi. Akdeniz Üniversitesi'nde bu tür olayların ilk defa yaşandığını ifade eden Uysal, 'Kaygılarımızı ifade etmek için geldik. Hukuka ve adil yargılanma süreçlerine hepimiz saygılıyız. Bu ülkenin en entelektüel, en saygın, en zengin düşüncelerine sahip kişileriyiz. Ve bunların baskı altına alınması hissini yaratan uygulamalardan tedirgin olduğumuzu ifade etmeye geldik. Bunlar bizim üzerimizde baskı oluşturmayacak' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a