banner153
banner230
banner203

F tipi Kasırga
Bir çok il ve ilçede belediye ihalelerine fesat karıştırma, rüşvet, suç örgütü kurmak ile suçlanan firmalara yönelik yapılan Kasırga-1 Operasyonu'nun 36 tutuklu sanığının, 5-6 Mayıs tarihlerindeki duruşma için Antalya L ve E Tipi'nden İzmir Buca F ve E Tipi Cezaevlerine nakledilmeye başlandığı öğrenildi

A.Aziz Yıldız liderliğindeki suç örgütüne yönelik olarak bir çok il ve ilçede belediye ve belediye ihalelerine giren firmalara yönelik yapılan Kasırga-1 Operasyonu'nun 36 tutuklu sanığının 5-6 Mayıs tarihlerindeki duruşma için Antalya L ve E Tipi'nden İzmir ili Buca ilçesi F Tipi Cezaevi'ne nakledilmeye başlandığı öğrenildi. Örgüt lideri olarak suçlanan A.Aziz Yıldız'ın F tipine diğer sanıkların ise E tipine gönderildiği öğrenilirken halen İzmir'e gönderilmeyi bekleyen birkaç sanık olduğu, bu isimlerin ise tutuklu belediye başkanları ve zabıta müdürü gibi belediye yöneticileri olduğu öğrenildi. İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan'ın hazırladığı iddianame, İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir süre önce kabul edilmişti. 36'sı tutuklu 105 sanıklı davada sanıkların tahliye talepleri ise reddedilmişti. Duruşma 5-6 Mayıs tarihlerinde görülecek. İddianamede, A.Aziz Yıldız Temizlik firması sahibine 87 ayrı suç yöneltilirken operasyon Kasırga 2 ve 3 olarak devam etmişti. Rüşvet çetesini anlatan Kasırga 2 ile ilgili iddianamenin İzmir'den görevsizlik nedeniyle geri gönderildiği, uyuşmazlık nedeniyle dosyanın Ankara'ya gittiği, Kasırga-3'ün iddianamesinin ise henüz hazırlanmadığı öğrenildi.

Nelerden suçlanacaklar
Kasırga-1'de şüpheliler suç örgütü kurmak, üye olmak, örgüte bilerek-isteyerek yardım etmek, rüşvet alıp vermek, ihalelere fesat ve edimin ifasına fesat, tehdit, bıçakla yaralama, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyor. 3 bölüm halindeki Kasırga Operasyonu'nun ilk dalgası ile ilgili operasyon 5 il ve ilçelerinde belediyelerin güvenlik-oto kiralama-personel alımı-temizlik ve benzeri ihalelerine fesat karıştırıldığı, suç örgütü kurulduğu, rüşvet alınıp verildiği iddiasıyla 7 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirildi. Operasyonda aralarında belediye başkanları, üst düzey belediye bürokratları, belediye başkan yardımcıları, vekilleri, temizlik-güvenlik-kiralama firmaları sahipleri gözaltına alındı ve büyük bölümü tutuklandı.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a