banner153
banner230
banner203

Fiberoptik çile
Antalya'da kendi alt yapısını kurmak adına yeraltına fiberoptik kablo döşeyen Superonline'nın bilinçsizce yaptığı öne sürülen kazı çalışmaları elektrik, su, telefon hatlarını koparıp trafiği kilitleyince vatandaşın canına tak etti.

Halk canından bezdi
Uzun süreden beri Antalya'nın çeşitli mahalle ve semtlerinde devam eden Superonline firmasının fiberoptik internet kablosu döşeme çalışmaları esnasında ortaya çıktığı öne sürülen aksaklıklar, vatandaşı canından bezdirdi. Bir süre önce Kepezaltı bölgesinde bir çok mahalle soğuk havada saatlerce elektriksiz kalınca bölge sakinlerinin aradığı AKEDAޞ, Pil Fabrikası önünde fiberoptik kablo döşemek için kazı çalışması yapan Superonline firmasını hedef göstermişti. Bölge sakinleri AKEDAޞ'ın telefonlarını kilitlemiş, yetkililer Superonline firmasının hatları kopardığını belirtmişti. Belediyenin tek kuruş gelir elde etmeden firmaya kablo döşemesine izin verdiği, belediyeye bedava hat tahsis etme dışında metre başına ücret ödemesi gereken Superonline'nın Büyükşehir Belediyesi'ne sadece 6 adet bedava hat verdiği, belediyece bu hatların kiraya verilerek gelir elde edileceği öne sürülüyor. Ayrıca Halkkart ihale şartnamesine aykırı olarak A-Kent firmasınca 'sadece internet üzerinden çalıştırılabilen Halkkart'ın' hatlar kesilip işleyişinin aksamaması için bu fiber optik kabloların döşendiği iddia ediliyor.

Paralar nerede
Superonline'nın yaptığı fiberoptik kablo döşemesi işinden metre başına gelir elde etmesi gereken belediyenin firmadan hiçbir ücret almaması sonucu belediyenin 29 milyon lirayı bulan bir kamu zararına uğratıldığı da öne sürülüyor. Öte yandan kablolar daha döşenirken bile Superonline, sanki çalışmalar bitmiş gibi ޞubat ayı başından bu yana 'Antalya'da fiber hızda çok ucuza sadece 9,99 liraya sınırsız internet' reklamı yapıyor! He eve kendi hattını sokmaya çalışıyor! Akaydın'ın 2014'teki yerel seçimin yatırımı olarak Türk Telekom'un TİVİBU televizyonu işlevinde bir televizyon kanalı kuracağı, bu televizyon kanalının belediyeye tahsis edilen fiber optik kablo hatları üzerinden yani internet yayını yaparak hemen her eve gireceği de iddialar arasında. Ayrıca A-Kent'in verdiği hizmet karşılığı cirosundan yüzde 5 aldığı Halkkart'ın yanında su saatlerinin de bu kablolar üzerinden okunmaya başlanmasıyla ASAT'ın su cirosundan da yüzde 5 alacağı iddia ediliyor. Kazı çalışmalarında iş makinesi operatörlerinin plan ve program olmadan, nereden hangi kablonun veya su borusunun geçtiğini bilmeden körü körüne çalıştığı öne sürülüyor.

Halkkart sorunsuz çalışsın diye
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz AK Partili Meclis Üyesi Yaşar Tabur, 'Bana mecliste 'Halkkart sistemi internet üzerinden hizmet veriyor ve aksaklıklar yaşanıyor. Bu aksaklıkları gidermek için çalışıyoruz. Superonline firması şu anda kentin bir çok noktasında fiberoptik kablo döşüyor. Biz de bundan faydalanacağız. Halkkart'ta böylece sorun yaşanmayacak. Biz Superonline firmasından 6 adet hat alıp koyacağız. Ve bu hatları kiraya vereceğiz. Bu hatlardan gelir elde edeceğiz. Bunun karşılığında Superonline firmasından metre başına ücret talep etmiyoruz' benzeri bir ifade kullanmışlardı. Ben de onlara 'Halkkart bir firmadır, o zaman bu hatlardan birini onlara kiraya verin gelir elde edin' demiştim. Fiberoptik kablo döşemelerinde belediyeler ciddi bir gelir elde ederler. Metre başına birim fiyat şu an aklımda değil ama çok ciddi bir rakamdır. Büyükşehir belediyeleri ana arterler de ilçe belediyeleri ise kendi caddelerinde döşenen fiberoptik kablolar için, kabloları döşeyen firmadan ciddi bir para alırlar. Ayrıca firma, fiberoptik kabloyu döşediği bölgenin belediyesine ücretsiz hatlar tahsis eder.

Ciddi kamu zararı iddiası
Yani Büyükşehir Belediyesi'nin, ücretsiz aldığı 6 adet fiberoptik internet hattının dışında Superonline firmasından para alması da gerekiyordu ama almadı. Burada ciddi bir kamu zararı vardır. Biz ciddi kamu zararı endişesi taşıyoruz. Antalya trafiğinde halk, fiberoptik kablolar nedeniyle yapılan kazı çalışmalarından dolayı mağduriyet yaşıyor. Ancak buna rağmen belediye fiberoptik kablo döşeme işini kamuoyuyla paylaşmıyor. Halkı bilgilendirmiyor. Anladığım kadarıyla bu olayın fazla duyulmasını dallanıp budaklanmasını istemiyor. Biz mecliste sormasak dahi halk bilgilendirilmelidir. Bugün için bir çok noktada yollar kapalı. Biz teknolojiye karşı değiliz ama mağdur edilen Antalya halkına da bilgi verilmesi anlamında saygı gösterilmeli. Halkkart ve Superonline ile ilgili olarak ޞubat 2011 meclisi ilk oturumu başlangıcında söz alarak bu konular hakkında yazılı açıklama talep ettim. Ama bana mecliste başkan Akaydın'ın yaptığı konuşmanın açılımlarını gönderdiler. Bu bir ciddiyetsizliktir.'

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a