banner153
banner230
banner203

FreshAntalya açıldı

Türkiye'nin sektöründeki tek fuarı olan Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı 'FreshAntalya' Expo Center'da açıldı. Fuarda 142 yerli ve yabancı firma stand açtı.

Törenle açıldı
Yaklaşık 10 binin üzerinde sektör profesyonelinin ziyaret etmesi beklenen fuarın açılışına, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen, Türkiye Meyve Sebze Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan ve sektör temsilcileri katıldı.

2023 hedefi 15 milyar dolar ihracat
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı son 10 yılda yaş meyve sebze ihracatının önemli bir artış gösterdiğini kaydetti. Yaş meyve sebze ihracatının 2010 yılında 2,7 milyon tona ulaştığını, bu rakamın 2011'de 3 milyon tonu aşmasını hedeflediklerini aktaran Satıcı, '2010 yılında sektörün kaydettiği ihracat 2 milyar doları aştı. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'te Türkiye ihracatı için 500 milyar dolar hedef belirledik. Yaş meyve sebze sektörü olarak da bu rakamın 15 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sektörümüz hızla büyüyor, profesyonelleşiyor, verim artışı ihracata yansıyor. Dış pazarlarda ise rekabet her geçen gün artıyor. Rakip ülkelerde büyüme isteği pazardaki rekabeti zorlaştırıyor' diye konuştu. Dönem dönem ihracatta hak etmedikleri tarife dışı engellerle karşılaştıklarını dile getiren Satıcı, bütün bunlara rağmen yılmadan ihracat yapmaya devam ettiklerini vurguladı. Satıcı, 'İhracatın ve ihracatçının önünü açmanın temel ve milli hedefimiz olmalı' dedi.

Tarım ekonomisi
Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin de fuarın Türkiye'de kendi alanında ilk ve tek olma özelliğiyle çok büyük bir boşluğu doldurduğunu söyledi. Tarım sektöründe yaş meyve sebze üretiminin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Türkiye'nin uluslararası alanda rekabet edebilecek tek sektör olduğuna dikkat çekti. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen ise bitkisel üretime yönelik desteğin yetersiz olduğunu savundu. 2010 yılında Antalya'da 60 bin üreticiye yapılan bitkisel üretim desteğinin sadece 19 milyon TL olduğunu kaydeden Özen, 'Bu rakam çok yetersiz' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a