banner244

Gezici radarlarla hız  kontrolü yapılacak

Antalya Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, yeni yıldan itibaren, çevirmeye müsait olmayan yol kesimlerinde, dijital radar monte edilmiş sivil ve resmi plakalı araçlarla hız kontrolü yapacak ve hız sınırını aşan araçların plakalarına ceza yazacak

Hız ihlali
Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, özellikle yaz aylarında Antalya'da trafiğin yoğunlaştığı belirtildi. İstatistiklere bakıldığında, kontrol noktalarında ortalama 3-4 dakikada bir, yasal hız limitlerinin üzerinde seyreden araç olduğunun belirlendiği kaydedilen açıklamada, hız ihlali yapan araç sürücülerinin ortalama 35 yaş grubuna dahil olduğunun saptandığı ifade edildi.

Karayollarında yapılan etkin denetim ve kontrollerin trafik kazalarını önemli oranda azalttığının anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: ''Trafik kazalarında etkili olan unsurlar insan, araç ve çevre olarak tespit edilmesine rağmen, insan unsurunun yüzde 95 oranında etkili olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak her üçünün ya da iki tanesinin birden etki ettiği kazalar da olmaktadır. Trafik denetimlerinin amacı, etki alanı içerisinde trafik güvenliği ve düzenini sağlamaktır. Yine denetimlerde amaçlanan birincil hedeflerin başında 'sürücü davranışlarını olumlu yönde değiştirmek' gelmektedir. Sadece bilinen ve kontrol yapmaya müsait yol kesimleri haricinde, kazaların yoğunluklu görüldüğü ve kaza olma riski yüksek olan kesimler ile çevirme (durdurma) ekibinin konuşlanmasına müsait olmayan, sürücülerin çoğunluğu tarafından bilinen/kanıksanmış ve etkisi sadece bulunan nokta ile sınırlı kalan yerlerin dışında da hız kontrolleri planmaktadır.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a