banner153
banner230
banner203

Gizli milyardere Savarona şoku
Savarona'da gizli milyarder musevi işadamı ve Avrasya Museviler Birliği Başkanı Alexander Mashkevich'in odasında Lübnan uyruklu Müslüman bir kadın olduğu ileri sürülürken, Mashkevich'in de birlikten alınma tehlikesi yaşadığı iddia edildi. Operasyondan sonra, Rusya'da ve İsrail'de birçok gazete Savarona'da ki operasyonun bilinmeyen ayrıntılarını ele alıp Mashkevich'e yüklendi.

Atatürk'ün yatında
Atatürk'ün yatı Savarona'ya düzenlenen fuhuş operasyonu ile ilgili dava, Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. 19 ޞubat günü yapılan duruşmada tahliyelerini isteyen iki sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmişti. Savarona'ya yapılan fuhuş baskınında Kazakistan'ın önde gelen işadamlarından Alexander Mashkevich'in de gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Yahudi gazetesi yazdı
Yahudi Kongresi de aklanana kadar ünlü Kazak işadamının üyeliğini askıya alacağını açıkladı. Savarona'ya yapılan fuhuş operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar arasından sürpriz bir isim çıktığı biliniyor. İsrail'de yayımlanan Yediot Ahranot gazetesi Kazakistan'ın en zengin isimlerinden olan Alexander Mashkevich'in de Savarona Operasyonu'nda gözaltına alınanlardan biri olduğunu yazdı.

Kimler alındı
Daha önce Savarona'yı armatör Kahraman Sadıkoğlu'ndan Kazak asıllı ABD'li işadamı Tevfik Arif'in kiraladığı haberleri basında yer almıştı. Ancak yatı kiralayan ve ödemeyi yapan kişinin aslında Museviler Birliği Başkanı da olan 56 yaşındaki Mashkevich olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, yatta Mashkevich'in yanısıra Orta Asya ülkelerinden bazı yetkililer, Yahudi bir Rus işadamı ve Kazakistan Başbakanı'nın üst düzey danışmanlarından biri de gözaltına alındı.

Son anda yırttı
Ancak kırmızı pasaportlu Mashkevich sorgulanmak üzere götürüldüğü karakolda bir Kazak diplomatla birlikte serbest kaldı. Yediot Ahranot, Kazak işadamının bu olayla ilgilenmesi için Ankara'da önde gelen bir hukuk bürosuyla anlaştığını da yazdı. Gazetenin ulaştığı Mashkevich'in sözcüsü ise konuşmak istemedi. Kazak işadamına üyesi olduğu Dünya Yahudi Kongresi'nden (WJC) de darbe geldi. WJC'nin önde gelen üyeleri Mashkevich'in üyeliğinin dondurulmasını ve hakkındaki iddialarla en küçük bir ilgisi kanıtlanırsa sorgusuz sualsiz üyelikten atılmasını istedi.

En zengin 287'nci kişi
Enerji ve madencilik alanındaki faaliyetleriyle Kazakistan ekonomisinin dörtte birini kontrol eden ve 3.3 milyar dolarlık servetiyle Forbes dergisinin dünyanın en zengin 287'nci kişisi ilan ettiği Mashkevich, aslında Türk kamuoyunun tanıdığı bir isim. Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 28 Eylül 2010 tarihinde insan ticareti, fuhuş ve fuhuş için örgüt kurmak gerekçesiyle Savarona yatına düzenlediği operasyonda tutuklanan Kazak işadamı Tevfik Arif ve diğer 3 kişi, geçtiğimiz mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a