banner244

Gözler Kasırga'da

Kasırga-1 Operasyonu'nun iddianamesi tamamlandı. Buna göre bazı belediye başkanları tutuklu ve tutuksuz olarak örgüte üye olmak, zincirleme rüşvet almak, bilerek ve isteyerek suç örgütüne yardım, ihaleye fesattan örgüt lideri A.Aziz Yıldız ise 87 ayrı suçtan yargılanacak

İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan'ın hazırladığı ve İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından henüz kabul edilen Kasırga-1 Operasyonu iddianamesinde, CHP'li Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ile CHP'li Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen hakkında da rüşvet almak ve suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmekten dava açıldı. Dosyanın gönderildiği örgüt suçlarına bakan İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan iddianameyi tamamladı. Buna göre 105 tutuklu ve tutuksuz şüpheli yargılanacak. 29 şüpheli için ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Davanın müştekisi Muratpaşa Belediyesi Teftiş Kurulu, mağdurları ise Erdoğan Türk ile Muhlis Göçen oldu. 2010/565 soruşturma numaralı 2011/26 esas numaralı ve 2011/11 iddianame numaralı dosya İzmir 10.Ağır Ceza Mahkemesi'ne 2011/31 dosya numarasıyla gönderildi. 2008-2009 ve 2010 tarihleri arasını kapsayan suçlarla ilgili 105 şüpheli Antalya'nın Muratpaşa, Kepez, Manavgat, Korkuteli ilçeleri ile Manavgat'ın Çolaklı beldesi, İzmir'in Buca ilçesi, Ankara'nın Altındağ ilçesi ve Adana'nın Çukurova ilçesinde suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, rüşvet almak ve rüşvet vermek, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak, tehdit, bıçakla yaralama ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyor.

Deliller tamam
Dosyada bilirkişi raporları, şüpheli savunmaları, sorgu zaptı, tanık beyanları, müşteki ifadeleri, teknik araçlarla izleme tutanakları, arama, el koyma, yakalama tutanakları, şüphelilerin ev-iş-oto ve üzerlerinden ele geçirilen evrak ve suç delilleri,takip-tarassut tutanakları, hesap hareketleri inceleme tutanakları, bilgisayar inceleme tutanakları, MOBESE kayıtları, iletişim tespit tutanakları, araç lokasyon (konum) kayıtları, inceleme tutanakları, kriminal raporları, Antalya Emniyeti KOM ޞube Müdürlüğü tevdii fezlekesi, nüfus ve sabıka kayıtları delil olarak sunuldu. Kasırga Operasyonu, 3 bölüm halinde yapıldı. İlk operasyon A.Aziz Yıldız temizlik firmasının iş yaptığı Antalya, İzmir, Ankara ve Adana'da gerçekleştirildi. Bu kentler ve ilçeleri ile beldelerinde bazı belediyelerin güvenlik-oto kiralama-personel alımı-temizlik ve benzeri ihalelerine fesat karıştırıldığı, suç örgütü kurulduğu, rüşvet alınıp verildiği iddiasıyla 7 Haziran 2010 tarihinde ilk operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda aralarında belediye başkanları, üst düzey belediye bürokratları, belediye başkan yardımcıları, vekilleri, temizlik-güvenlik-kiralama firmaları sahipleri gözaltına alındı ve büyük bölümü tutuklandı.

Kimlere kaç yıl isteniyor
İddianamede, halen Antalya L-Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Manavgat Belediye Başkanı CHP'li ޞükrü Sözen'e 'suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 2 ile 6 yıl, 'ihaleye fesat karıştırmak' sucundan 5 ile 12, 'zincirleme olarak rüşvet almak' sucundan 2 kez 4 ile 12 ve 'görevi kötüye kullanmak' sucundan da 1 ile 3 yıl olmak üzere toplam 16 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuklu Korkuteli Belediye Başkanı MHP'li Hasan Gökçe'ye de aynı suçlardan 19 ile 49 yıl arasında hapis cezası isteniyor. İddianamede 'suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek, rüşvet almak, ihaleye fesat karıştırmak' suçlarından tutuksuz yargılanan Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen hakkında da suçların cezalarının karşılığına bakıldığında 11 ile 30 yıl, yine tutuksuz yargılanan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı hakkında da 16 ile 42 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Ayrıca iddianamede 29 şüpheli hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Öte yandan Kasırga Operasyonu ile ilgili yaptığımız haberlerde hiçbir yerde ismi geçmemesine, üstü kapalı olsa dahi herhangi bir haberde ismi ya da bizzat kendisi kastedilmemesine rağmen gazetemize tekzip üzerine tekzip gönderen, suç duyurusunda bulunan Muratpaşa Belediyesi personeli Pervin ޞahan ise iddianameye göre suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek ve ihalelere fesat karıştırmak suçları kapsamında 5 ayrı suçtan yargılanacak. Kasırga-2 ve Kasırga-3 operasyonlarında da Açıkel ve Canbaz temizlik firmaları gibi bir çok firma ve kişinin bulunduğu bir grup, Kasırga-1'dekine benzer suçlarla tutuklanmıştı. Bu operasyonların iddianamesi ise edinilen bilgiye göre tamamlanmadı.


ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a