banner244

GSM şirketlerine sitem

Bütün çağrıların tek merkezde toplandığı pilot il Antalya'daki 112 Acil Çağrı Merkezi, kayıp kişilere ulaşma konusunda hedeflenen hizmette yetersiz kaldı Vali Yardımcısı Turan Eren, sıkıntının GSM şirketlerinin şimdiye kadar üzerine düşeni yapmamasından kaynaklandığını söyledi.

ABD'de ek cihazlarla güçlendirilen baz istasyonlarının kayıp kişilere 5 metre sapmayla ulaştığını, Türkiye'de ise GSM operatörlerinin belirlenen standartlara uymamaları sebebiyle kayıplara hala 1 kilometre sapmayla ulaşabildiklerini kaydetti. BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasında yer belirleme çalışmalarında GSM şebekesinden alınan sinyaller pek işe yaramayınca Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) duruma el koydu. Operatörlerini yazıyla uyaran kurum, cep telefonu sinyaliyle yapılan yer tespitine düzenleme getirdi ve GSM şirketlerinden 3 yıl içinde maksimum 250 metre çap içinde yer tespiti verebilecek şekilde alt yapı kurmalarını istedi. BTK'nın verdiği süre 2012'nin sonunda dolacak olmasına rağmen GSM operatörleri kazalarda hala 1 kilometrelik sapmalarla yer verebiliyor.

Her yıl onlarca turistin dağ yürüyüşlerinde kaybolduğu, Antalya, GSM üzerinden yer tespiti çalışmalarının geliştirilmesi için 'pilot il' seçildi. Gelişen teknoloji ve cep telefonlarından alınan sinyaller sayesinde kazazede ve kayıplara ulaşmak çok kolaylaşıyor. ABD'de bu teknolojiler kullanılarak kazazedenin yeri 5 metre mesafeye kadar tespit edilebiliyor. Ancak Türkiye'de halen kaybolan kişinin ya da kazazedenin cep telefonuyla 112'yi araması halinde, bulunduğu yerin koordinatlarını tam olarak belirlenemediğini vurgulayan Vali Yardımcısı Turan Eren, şöyle konuştu: Cep telefonunun baz istasyonuna gönderdiği sinyale göre 500 metre ile 1 kilometre arasında değişen bir çap belirleniyor. Aramalar da bu alanda yürütülüyor. Sinyal alınan alanın büyüklüğü ya da küçüklüğü kayıp kişinin ya da kazazedenin bulunduğu yerdeki baz istasyonu sıklığına göre değişiyor. Dolayısıyla bu konuda GSM operatörlerine büyük görev düşüyor. Henüz yapılması gereken yatırımları yapmadılar. Altyapı çalışmasına ihtiyaçları var. BTK'nın 2009'da GSM operatörlerine gönderdiği yazıya göre alt yapının 3 yıl içinde hazır olması gerekiyor. İlk yıl 1 kilometre, ikinci yıl 500 metre, üçüncü yıl da 250 metre sapmayla yer bildirilmesi gerekiyor. BTK, acil çağrı merkezi yöneticileriyle Ankara'da bir toplanıp bu konudaki eksiklerle ilgili toplantı yapacak. Biz şu an geri dönüşümlerimizi ASELSAN üzerinden yapıyoruz.'

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a