banner244

Güçlü kadın güçlü toplum

'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın tanınmasının 84'üncü yıldönümü dolayısıyla Antalya’da kadınlar bir yürüyüş düzenledi. CHP Antalya Kadın Kolları öncülüğünde 'Kadının Mührü Var' sloganı ile düzenlenen yürüyüşe farklı sivil toplum örgütlerinin kadın üyeleri ve çok sayıda kadın katılırken, erkekler de destek verdi. Aydın Kanza Parkı'ndan başlayan ve Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam eden yürüyüşte kadınlar, haklarının genişletilmesini içeren sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan konuşmalarda ise CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 84’üncü yılında sosyal, siyasal ve idari noktalarda temsil gücünün yeterli olmadığından kadınların mutlu olmadığını söyledi.

Kadınlardan yürüyüş
Kadının güçlü olduğu bir ülkenin temellerinin de sağlam olacağını belirten Deveci, "Kadın kişiliğini kazanmış aydın ve özgür olursa girdiğimiz yolda ilerleyebiliriz. Ülkemizde kadın-erkek eşitliği konusunda en büyük değişimleri gerçekleştirmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak hedefimiz, zihniyet değişikliğinden hukuka, eğitimden çalışma hayatına toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaktır. Demokrasi ancak kadınların tam anlamıyla güçlendiği ve eşit yurttaş olduğu bir toplumda kökleşebilir. Kadınların kamusal ve toplumsal yaşama daha eşit katılabilmeleri ile daha güçlü olmalarından kadınlar kadar erkekler ve çocuklar dolayısıyla tüm ülke yararlanacaktır" dedi.

Siyasette kadın
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının üzerinden geçen 84 yıl sonra bugün; sosyal, siyasal ve idari noktalarda temsil gücünün yeterli olmadığından kadınların mutlu olmadığını vurgulayan Devici, “1935'te 18 kadın vekille başlayan süreç, 1987’de 6 vekile kadar düşmüş; bugün ise 103 kadın vekille parlamentoda meclisin sadece yüzde 17 oranında temsiliyet hakkına sahip olabilmiştir. Yerel yönetimlere gelince; belediye başkanlıklarında yüzde 3, meclis üyeliklerinde ise yüzde 10’u kadın temsiliyetini yakalayamıyor. 2014 Yerel Seçimlerinde; 30 büyükşehirde 3 kadın, 51 ilde 1 kadın, 919 ilçede 33 belediye başkanlığına seçilmiş kadın temsilcilerimiz vardır" ifadelerini kullandı.

‘Sofraya oturmak istiyor’
Kadınların siyasete çağırılırken, mücadele içinde yollarındaki dikenlerin ve tuzakların ayıklanması gerektiğini belirten Deveci, "Eşit mücadele koşulları oluşturulmalıdır. Siyasi partiler ve seçim yasası acilen değiştirilmelidir. Adaylaşma sürecinde liyakat, herkeste aranmalıdır. Kadının sesi siyasette ne kadar güçlü çıkarsa ülkemiz de o kadar özgür olacaktır. Amacı, idealleri, kavgası, derdi olan kadın siyaset yapıyor. Evdeki kadının sözcüsü siyasetteki kadındır. Kadınlar artık siyasetin mutfağından çıkıp sofrasına da oturmak istiyor. Yıllar önce kavuştuğu seçme ve seçilme hakkını kullanarak karar mekanizmalarında da yer almak istiyor" dedi.
Süheyla GÜRÜN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a