banner153
banner230
banner203

Gülünç iddialar

Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Çavuşoğlu’nun, “Ulaşım A.Ş.’de işçiler baskı ve tehditle Hizmet-İş’e yönlendiriliyor” iddiasına Hizmet-İş Sendikası Başkanı Kandil,“Bunlar gülünç iddialar. Belediye-İş Sendikası, galip olamadığı yerde mağdur etme politikası güdüyor” dedi.

 
Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammet Talha Kandil, Belediye-İş Sendikası’nın Antalya Ulaşım A.Ş’de çalışan işçilerin Hizmet-İş Sendikası’na üye olmalarını tehdit ve iftiralarla engellemeye çalıştığını belirterek, işçilerin sendika seçme özgürlüğüne saygı duyulmasını istedi. Kandil, “Ulaşım A.Ş işçileri hür iradeleriyle Hizmet-İş Sendikamıza üyelik başvurusunda bulundular. Sendika değiştirmelerinin sebebi, toplu iş sözleşmesinde uğradıkları hak kayıpları ve Belediye-İş’in, üyelerinin taleplerini hiçe sayan köhne sendikacılık anlayışıdır” dedi. Kandil, Belediye-İş Sendikası’nın Ulaşım A.Ş işçilerinin tercihlerini değiştirmeye çalışması üzerine yayınladığı basın bildirisinde şunları kaydetti:

 

Üyelik müracaatı

“Temmuz 2017 istatistikleriyle birlikte 220 bine yaklaşan üyesiyle Türkiye’nin en büyük işçi sendikası ünvanına kavuşan HİZMET-İŞ Sendikamız, ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi Antalyalı emekçilerden de büyük teveccüh görmektedir. Bunda emek ve sosyal sorumluluk eksenli uygulamalar ve çözüme yönelik politikalarımızın yanı sıra, milli ve yerli duruşumuzun da payı büyüktür. Son günlerde Antalya Ulaşım A.Ş işçileri de HİZMET-İŞ Sendikamıza üyelik müracaatında bulunmuşlardır. Ancak Belediye-İş Sendikası, işçi arkadaşlara kendilerinden neden istifa ettiklerini sormak yerine, terkedilişi nifak tohumları ekerek engellemeye çalışmaktadır. Belediye-İş Sendikası, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel başta olmak üzere, belediye bürokratları ve Ulaşım A.Ş yetkililerine iftira atmakta, tehdit etmektedir. Büyükşehir Belediye Başkan ve yetkililerini istifalardan sorumlu tutarak onları, adeta örtük biçimde, istifaları durdurmaya çağırmaktadır.”

 

Köklü bir sendikayız

“Belediye-İş Şube Başkanının iddiaları gülünç ve kendi içinde çürümektedir. Hizmet-İş Sendikamız mevcut siyasi iktidarın desteği ile ilişkilendirilemeyecek köklü ve güçlü bir sendikadır. Antalya’da Kaş ve Aksu Belediyeleri AK Partili olmasına karşın buralarda Belediye-İş örgütlüdür. Gazipaşa Belediyesi AK Partilidir ama Genel-İŞ Sendikası örgütlüdür. Yani iddiaların aksine bir durum söz konusudur. Diğer taraftan Belediye-İş Şube Başkanının Hizmet-İş Sendikamız eski Genel Başkanı, Eski Manisa Milletvekili ve AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’yi FETÖ örgütüyle ilişkilendirmeye çalışması, temelsiz bir iddiadan öteye geçmemektedir. Bilinmelidir ki; Ulaşım A.Ş işçileri, Belediye-İş’in imzaladığı 3 yıllık toplu sözleşme ile zarara uğratılmıştır. Oysa sendikamız, oradaki işçi arkadaşlarımız toplu sözleşmeden mahrum kalarak mağdur olmasınlar diye yetki davasından vazgeçmişti.”

 

Her yerde toplu istifa var

“Ulaşım A.Ş işçilerinin sendika değiştirmesi, Belediye-İş Sendikası’nın işçiden ve sendikal ilkelerden yoksun, hak mücadelesinden uzak anlayışının bir sonucudur. Durum Antalya’daki diğer belediyelerde de aynıdır. Belediye-İş üyeleri, Türkiye’nin her yerinde bir çıkış arayışındadır. Pek çok yerde topluca istifa ederek tepkilerini ortaya koymaktadırlar. Ulaşım A.Ş’de yaşanmakta olan da budur. Ulaşım A.Ş işçisi kararını Hizmet-İş Sendikamızdan yana vermiştir. Onları Hizmet-İş’ten ayırma girişimleri ters tepmeye mahkumdur. Ulaşım A.Ş işçisi kazancına ve kimliğine yakışır bir tercih yapmıştır. Hizmet-İş Sendikası olarak bu tercihin ne anlama geldiğinin bilincindeyiz. İşçinin iradesine saygı duyduğunu söyleyenlerin de, işçinin anayasal ve demokratik tercihine saygı duymaları gerekir. Galip olunamayan yerde, emekçileri mağdur etmek sendikal ahlakla uyuşmaz.”

Yunus ERDOĞAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a