banner153
banner230
banner203

Hakimlere soru yağmuru
Yargıyı öğrendiler
Hukuk fakültesine gitmeyi düşünen öğrenciler, hukuk mesleğini yakından incelemek amacıyla Antalya Adliye Sarayı'nda duruşmaları izledi. Ağır ceza duruşmalarına katılan öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti'nin adil yargı sistemini de yakından görme fırsatı buldular.
Öğrencilerin çoğu ilk defa mahkeme salonu gördüklerini, duruşmalardan çok etkilendiklerini ifade ettiler. Eğer yargı sistemi olmazsa toplumun ne kadar zor duruma düşeceğini, zorbalığın, haksızlığın, hırsızlığın, uyuşturucunun, fuhşun insanları ne kadar rahatsız edeceğini değişik bir pencereden görme imkanı buldular.

Hakimlere sorular yönelttiler
Öğrenciler duruşma aralarında mahkeme başkanı, mahkeme üyeleri ve Cumhuriyet savcısıyla da sohbet ettiler. Hukuk fakültesini düşünen öğrenciler hakimlere çeşitli sorular yönelttiler.

Toros Yağmur Lisesi Müdür Yardımcısı H.Volkan Özgül de: Yaşayarak öğrenmenin daha kalıcı ve etkili olacağını düşünerek böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Mahkemede öğrencilerin suçlu psikolojisini ve suçluların ne durumlara düştüklerini kendi gözleriyle gördüklerini buna göre sonuçlar çıkardıklarını, hiçbir suçun cezasız kalmayacağını, kimsenin bir başkasının yaşama hakkını elinden alamayacağını daha iyi anladıklarını ifade etti. Ayrıca bu tür faaliyetlerin artarak devam edeceğini, okula çeşitli meslek gruplarından seminerciler çağırıp öğrencilerin meslek seçiminde daha rahat karar vermelerini sağlayacaklarını söyledi.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a