banner153
banner230
banner203

Halkkart davasına ne oldu?

Halkkart ihalesinin iptaline yönelik İdare Mahkemesi'nde açılan davada son duruşma 28 Aralık 2010 günü yapıldı. Davalı Büyükşehir Belediye, Halkkart'ı işleten A-Kent ve ortağı Minibüsçüler Odası ile davacılar kararın açıklanacağı günü sabırsızlıkla bekliyor

Müvekkili Ömer Aydoğmuş adına Avukat Hüseyin Öztürk'ün açtığı davanın son duruşmasında Halkkart'ın ihalesini alan A-Kent'in yüzde 10 hissesinin 5 bin liraya Minibüsçüler Odası'na satıldığı, minibüsçülerin firmaya ortak olduğu öne sürülmüştü. İhalenin süresinin 10 yıl değil en fazla 4 yıl olacağı, ihale komisyonu olan encümen heyetinin, meclis yetkisini ihlal ettiği ve yetkisini aştığı iddia edilmişti. Öztürk, duruşmada iptal için 22 ayrı iddiada bulunmuştu. Aralık 2010 tarihindeki duruşmadan sonra mahkeme henüz bir karara varamadı. Son duruşmadan bu yana dava konusu olayla ilgili belgeleri incelediği öğrenilen mahkeme heyetinin kararını açıklamasını ise taraflar dört gözle bekliyor. Mahkemede Halkkart'ın elektrik-su ve telefon faturası öderken dahil bir çok yerde kullanılmak istendiği de ortaya çıkmıştı.

Dava sonucu bekleniyor
Halkkart ihalesinin iptaline yönelik müvekkili Ömer Aydoğmuş adına Avukat Hüseyin Öztürk'ün İdare Mahkemesi'nde açtığı dava da karar olduğu öne sürülen duruşma 28 Aralık günü yapılmıştı. Duruşmaya Büyükşehir Belediye ve Halkkart'ı işleten A-Kent firması yetkilileri ile ortakları Minibüsçüler Odası gelmemişti! O dönemde davanın bilirkişiye gidebileceği öne sürülmüştü. Avukat Öztürk, davadan karar çıkmasını beklediklerini ifade etmişti. Toplu ulaşımda kullanılan ilk kartlı sistem olan Antkart'a iptal yolunu açan davanın avukatı da olan Hüseyin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın'ın getirdiği Halkkart'a 2 ayrı iptal davası açmıştı. Biri geri çekilen davalardan diğerinin sonucu hala bekleniyor. İdare Mahkemesi'ndeki davadan ya iptal ya da Halkkart'la yola devam kararı çıkması bekleniyor. Öztürk, 40 otobüsün iptali için de dava açmıştı ve bu davayı kazanmıştı.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a