banner244

Hasankeyf için 'Büyük Atlayış'
banner246

Antalya'da bir grup çevre gönüllüsü 'Büyük Atlayış' adı altında düzenlenen etkinlikle Dicle nehri üzerinde yapılması planlanan, Hasankeyf'in büyük bölümünü sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve HES Projesi'ne tepki gösterdi.

Akarsuların korunması için dünyla genelinde “Büyük Atlayış” adı altında düzenlenen etkinlik Antalya'da da Sarısu Plajında gerçekleştirildi. Bu yılki teması Hasankeyf olarak belirlenen 'Büyük atlayış' için yurt genelinde de birçok ilde çeşitli noktalarda etkinlikler düzenlendi. Antalya'da ise etkinlik noktası olarak belirnenen Sarısu plajında toplanan çevre gönüllüleri, Dicle nehri üzerinde yapılması plananlanan ve tamamen sular altında kalacak olan Hasankeyf'e destek verdiler.

Hasankeyf için

Öğlen saatlerinde Sarısu Plajı'nda toplanan çevre gönüllülerinin yanısıra çeşitli sendika ve siyasi partilere üye bir grup vatandaş  üzerinde 'Dicle özgür aksın, Hasankeyf yaşasın" yazılı pankart açtı. El ele tutuşarak insan zinciri oluşturan çevre gönüllüleri "12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakmak için hazırlanan Ilısu Barajı ve HES Projesi, 200 yerleşim yerinde 100 bin insan, milyonlarca canlı, çok sayıda endemik tür, soyu tükenme riski taşıyan onlarca canlı türü, 300 höyük için tehdittir" ifadelerini kullandılar.

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a