banner153
banner192
banner203

‘Hayal dünyasında yaşıyorlar’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan devam toplantısı yapıldı. Başkan Menderes Türel, belediyenin başta 3. Aşama Raylı Sistem, otobüs alımı, ASAT yatırımları ve diğer projelerle ilgili borçlanma ile ilgili eleştirilere sert bir şekilde cevap verdi.  300 milyon lira tahvil ihracıyla ilgili olarak Başkan Türel, “Mecliste daha önce yetki almıştık. Dolayısıyla yeni bir ek borçlanma değildi. Tahvil çıkartma kararından vazgeçip İller Bankası veya ticari bankalardan bir iç borçlanmaya gitmek için böyle bir tercihte bulunuyoruz. Bunun gerekçesini de sizlere ifade edebilirim. Ekonomik durumu uluslararası kredilendirme kuruluşları tarafından raporların fevkalade güçlü olduğu bir belediyenin tahvil çıkartması hususunda ekonomik tabloya göre şüpheli bir izlenim ortaya çıkartabileceği sermaye piyasası yetkililerince bize ifade edildi” dedi.

Tercih değişikliği

Belediyenin bu kadar güçlü bir prestije sahip olduğu bir süreçte tahvil çıkartmak yerine bu işin ilgilisi ve uzmanları tarafından aynı miktarda iç borçlanmaya gidilmesi gibi bir tercih değişikliğine gidildiğini ifade eden Türel, “Ama maalesef bu kamuoyunda fevkalade yanlış bir şekilde yansıtıldı. Bakınız size buradan bir teşekkürle birlikte bir gerçeği ifade edeyim. Çarşamba günü Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Antalya ve Antalyalılar tarafından şahsıma tebliğ edildi. Bir sosyal projemiz, Alzheimer merkezimizle ilgili Mavi Ev Projemiz. Bildiğiniz gibi iç borçlanmalar İçişleri Bakanlığımız onayıyla gerçekleşecek. Ortam da müsait olduğu için İçişleri Bakanımızla aynı ortamda bulunduğumuz için biraz Antalyamızın bu hizmetlerinin çok hızlı bir şekilde sonuçlanması elbette başta Sayın Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, dışişleri bakanımız, bakanlarımız, hükümetimizin destekleri ile oluyor” şeklinde konuştu.

Buralarda onlara ekmek yok

Başkan Türel, konuşmasının devamında, “Gerçekten Antalya’nın çok kıymetli büyükleri, bütün bürokratik meselelerini çok hızlı bir şekilde talimatlarıyla çözülmesi hususundaki desteklerini bizden esirgemiyorlar. Ben de ortam müsait olunca Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Biz bir tahvil çıkartmaktan vazgeçtik ve bunun iç borçlanmaya yönelik bir adımını atacağız. İçişleri Bakanımız da hazır buradayken bunun izninin verilmesi hususundaki desteklerinizi arz ediyorum dedim. Hiç tereddütsüz anında Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımıza oracıkta gereken talimatı verdi. Şimdi olay bu iken, yalan, yanlış, uydurma, iftira ile böyle bir araya getirilmiş bilgi kırıntılarından Antalya Büyükşehir Belediyesini ve şahsımı itibarsızlaştırmaya çalışanlar şunu bilsinler; Hayal dünyasında yaşıyorlar. Bu kadar net söylüyorum. Çok da iddialı konuşuyorum. Bu konularda bizim büyüklerimizle aramıza gireceklerini zannediyorlarsa onlar başka yerde gezsinler. Nerede gezerlerse gezerler. Buralardan onlara ekmek yok” dedi.

Hemen kullanılmayacak

Büyükşehir’in geçen ve kendi dönemlerindeki borç ödemeleri ve gelirlerini anlatan Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni bir trilyon 275 milyon lira bir borçla almışız. Ve 435 milyon Türk Lirası gibi bir ödeme yapılmış. Tabi bu arada geçmiş dönemin piyasa borçları piyasa riskleri de bu rakama dahil değil. Özellikle şunu ifade etmek isterim; 2014-2017 yılları arasında yapmış olduğumuz dönemlerle geçmiş dönemlere ait Büyükşehir Belediyesi olarak 1 milyar 53 milyon lira ödeme yapmışız. Borç ödemişiz. Eski parayla 1 katrilyonun üzerinde. Bir borç alıyor iken acaba ne kadar da borç ödedik de borç alıyoruz muhasebesinin yapılması lazım. Peki, biz bugün alacağımız borçlanmalarla toplamda kendi dönemimizde ne kadar bir borçlanma yapacağız bugünküleri de kullanmış varsayarsak mesela 300 milyon liralık bir borç gelecek o 300 milyon lira hemen kullanılmayacak” diye konuştu.

Borcun gelire oranı

Borçlanma miktarının ihtiyaç oldukça kullanılacağının altını çizen Türel, “Diyelim ki bunları hepsini kullandığımızda biz 1 katrilyon üzerinde bir borç ödemişken bunları da hemen yarın borçlanmış gibi varsayarsanız 697 milyon. 700 milyon liralık toplamda borçlanma yetkisi meclisimizden almışız. Bugünküleri de alınmış kabul edersek. 1 katrilyonun üzerinde borç ödüyoruz, 700 milyon civarında bir borç 3 senede bugünküleri de borçlanmış olarak eklersek yapmış oluyoruz. Yani ödediğimiz borç aldığımız borçtan çok daha fazla. Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında tabi borçlardan dolayı geçmiş yıllardan gelen borçlardan dolayı herkes borç ödedi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında faiz giderlerinin bütçe giderine yüzde 4,8 arkadaşlar. Yani bütçesinin yüzde 4.8’sini faize ödüyormuş. Peki, bu ne olmuş 2016 yılında 1.79’a düşmüş. Yani harcama kalemleri arasında faiz giderlerinde ciddi bir düşüş olmuş. Bize bu yatırımları nasıl yapıyorsunuz diyenlere de belki duyulur bu. 2017 senesinde faiz giderlerinin bütçe giderine oranı 2.30, yani 2013’ün yarısı. Bugünkü alacağımız borçlanmalarla da bu oran çok yükselmeyecek. Size daha farklı bir rakam vermek isterim.   Bu bizim tespitimiz değil, FITCH Uluslararası Derecelendirme Kuruluşunun tespiti” dedi.

Enkaz edebiyatı yapmadım

Başkan Türel konuşmasını şöyle sürdürdü; “Borcun gelire oranı 2013 senesinde seçim raporuna göre Antalya Büyükşehir Belediyesinin borcunun gelirine oranı kaçmış biliyor musunuz? Yüzde 125. Şimdi bize bazı siyasiler belediyeyi batırıyorsunuz diye akıl vermeye kalkıyor. Kendi dönemlerine baksınlar. Ne hale getirmişler belediyenin ekonomisini. Biz güya belediyeyi batırıyormuşuz. Siz batırıp bırakıp gelmişsiniz bize. Hep söylüyorum. Yüzde 125 arkadaşlar. Belediyenin borcunun gelirine oranı 2013’te.  Peki bu ne olmuş? 2014 yarı yarıya olan bir yıl. 2016’da yüzde 125 olan gelirine olan borcu yüzde 44’e düşmüş 2015’te dönemimizde. 2016’da da yüzde 45.62 ya da 82. Yüzde 45. Belediyenin borcunun gelirine oranını yüzde 125’ten yüzde 45’lere düşürmüşüz. Biz düşürdük bunu. Ben enkaz edebiyatı yapmadım, yapmayacağım. Ama bize akıl vermeye kalkarlarsa kendi dönemlerinde bu belediyeyi nasıl batırdıklarını da benim söylemem boynumun borcu. Batırıp bırakıp, çıkmış gelmişsiniz. Bir de şimdi batıyorsunuz diyorsunuz. Yazık ya. İşte rakamlar yalan söylemez. Neye göre biz batırıyoruz Rakamla konuşuyoruz. Ondan sonra biz Antalya’nın yatırımları için borç yapacağız diye meclisimize geldiğimizde aman ha diyorsunuz.”

2 kere 2 kaç eder

“Bizim bugüne kadar bugünkü borçlanmaları da koyduğumuzda toplam aldığımız borç 697 milyon. 2015 yılında sıfır lira kredi borçlanmışız. Öyle düşüyor zaten bu borç oranları. 2016 yılında 66 milyon borçlanmışız. 2017 yılında da şu ana kadar 90 milyon borçlanmışız. Ve bugün alacağımız borçlanma yetkileri de yarın harcanacak borçlar değil. Siz 2 kere 2 kaç eder öğrenin de sonra bize bir ekonomi dersi verin. Bunu bilmeden bize ekonomi dersi vermeye kalkarsanız rakamlarla boyunuzun ölçüsünü alırsınız. Şu anda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin borç oranı, alacaklarımızla da yüzde 125’leri bulmayacak yarısında kalacak yine. Bize devrettiğiniz yüzde 125’lik borç oranının yarısı bile olmayacak bu alacağımız borçlarla. Rakam bu. Sadece haksız tazminata geçen dönem 114 trilyon bu milletin parasını haksız yere ödediniz. Birilerini zengin ettiniz. Geçmiş dönem. Ben bana akıl vermeye kalkan siyasilere konuşuyorum.”

Personele sıfır borcumuz var

“Bugünkü Antalya Belediyesi’nin ekonomik tablosunu bu memlekete yatırım yapmak için ve tamamen yatırımda kullanmak için bir borçlanmaya giden belediyeyi hesap bilmezlikle suçlayanlar kendileri hesabı şaşırmış demektir. Hesaplarımız açık herkesin önünde belediye personelinin maaşı ödenemediği için önceki dönemde belediye personeli kapı ve penceresini indirdi buranın. Şu anda personeline sıfır borcu olan belediyeyiz taşeron işçisi elinde süpürgesiyle beni çevirdi. Başkanım 6 aydır maaş alamıyorum gelin de bizi kurtarın dedi. Belediye buydu şimdi bize akıl vermeye kalkıyorlar. Belediyenin borçlanma maddesinde bilgi veriyorum. Bizim yapmış olduğumuz borçlanmalar hiçbir şekilde belediyenin ödeyemeyeceği belediyeyi batıracak değil tam tersi Antalya’ya büyük eserler kazandıracak finansman kaynaklar oluşturmak sureti ile geriye de rahatlıkla ödenebilir bir borçlanmadır. Bunu özellikle meclisimizin bilgisine arz ediyorum. Yüksek planlama kurulu kararı ile alınan dış krediler borçlanma rakamları içerisinde yer almaz. Çünkü yüksek planlama kurulunun iznine tabidir. Belediyemizin geldiği ekonomik tabloyu bu çok güzel gösteriyor. Türkiye’de belki de ilk defa bize uluslararası finans kuruluşlarından bir tanesi hazine garantisi istemeden kredi veriyorlar. Eskiden hazine garantisiz kimseye 1 lira vermezlerdi. Belediye öyle bir hale geldi ki biz sizden hazine garantisi bile istemiyoruz diyorlar. Belediyenin garantisi bize yeterli ‘City Guarantee’ Belediyenin garantisi bize yeter diyorlar ve bu borçlanma bu şekilde gerçekleşecek.”

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20