banner153
banner230
banner203

Hem ilk değil hem de kopya

Yine yanılttı
Güneş Ev Projesi Diyarbakır'da daha önceden yapılmış olduğu ortaya çıkarken, geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenleyerek Türkiye'de ilk defe Güneş Park'ın Antalya'da yapılacağını Antalya'nın sembolü olacağını söyleyen Akaydın'ın kamuoyunu yanılttığı ortaya çıktı. Akaydın'ın Türkiye'de ilk olarak yapıldığını söylediği Güneş Park Projesi aslında Türkiye'de ilk defa İstanbul Maltepe'de ve Tuzla'da yapıldı. Diğer taraftan kapsamlı olarak 2007 yılında da Kocaeli'nin simgesi haline gelen Doğu Kışla Parkı'na Güneş Park Projesi yapıldı.

Yine Güneş Park Projesi Muğla Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olarak İhsaniye Parkı'na ve Darıca'ya yapıldığı biliniyor. Yine Güneşten enerji elde edilmesi uygulaması Marmaris'te Kipa Alışveriş Merkezinin parkına uygulanarak, aydınlatma ve diğer enerjiler karşılandı.
Türkiye'de ilk defa Antalya'ya uygulanacak proje olmadığı görülen Akaydın'ın nasıl böyle bir hataya düştüğü ve kimler tarafından yanıltılarak Antalya kamuoyuna yanlış bilgi verdiği merakla ediliyor. Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın özel toplantı düzenleyerek Antalya halkına heyecanla anlattığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin sitesi koyduğu açıklama'da şunları söylemişti: 'Ggüneş parkları açarak, güneşten nasıl enerji elde edildiğini Antalya ve Türkiye'ye amacındayım. Amacım güneş tarlaları kurarak, güneş parkları açarak, güneşten nasıl enerji elde edildiğini Antalya ve Türkiye'ye göstermek.' Akaydın, bu konuda dünyaca üne sahip Dr. Ahmet Lokurlu tarafından projesi hazırlanan Güneş Park'ın yaklaşık 2 milyon Avro'ya mal olacağını söyledi. Akaydın, vizyon projelerinden birinin Güneş Kent Antalya olduğunu hatırlatarak, 'O dönemde birçok insan mantık olarak benim ne demek istediğimi anlamadı. Çünkü insanların güneşin ne şekilde kullanılacağı konusunda yeteri kadar bilgisi yoktu. Güneş enerjisinden bedava elektrik elde edilebileceğini bu kente ve insanlara öğretmek gerektiğine inanıyorum. Çünkü Türkiye enerjisinin yüzde 73'ünü dışardan alıyor. Artık Türkiye ve Antalya'ya güneşten enerji metotlarını öğretmemiz gerek' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a