banner153
banner230
banner203

Hoca'ya hazine şoku
2008'de ön protokolle Hazine, kendisine tescilli alanı Büyükşehir Belediyesi'ne proje yapması karşılığı vermişti. Alan için proje geçerlilik tarihi 21 Ocak 2011'di. Belediye bu tarihten önce planı meclisten geçirdi ama 'korkudan' projeyi uygulamaya koyamadı. Defterdar Hidayet Mat, '21 Ocak günü belediyeye verilen süre doldu. Belediyenin bu tarihten önce plan yapması tek başına yeterli değil. Planı yaparak projeyi hazırlayarak teslim etmesi gerekirdi. Bizlere teslim edilen herhangi bir proje yok. Bu nedenle de alan belediyeden alınarak yeniden Hazine'nin oldu' dedi.

Meclise sessizce getirdiler
2010 yılı meclislerinin bazılarında gündeme gelmesine karşın gündemden geri çekilen Aksu İlçesi Pınarlı bölgesi Çamköy mevkisi Atatürk Mahallesi'nde yer alan 229 parsel, 2011 yılı Ocak ayı meclisinde de gündeme gelmişti. Ancak CHP'nin önerisi ile madde geri çekilirken salonu dolduran vatandaş alkışlarla teşekkür etmişti. Ne olduysa Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı devam meclisinde oldu. 229 Parsel sakinleri konunun bir kez daha meclise geleceği düşüncesi ile meclis dışında toplandı. Başkan Mustafa Akaydın olmak üzere CHP'li belediye başkanlarını ve meclis üyelerini protesto etmişti. Halk, kendisinden gizlenerek 229 parsel ile ilgili maddenin meclisten gizlice ve sessizce geçirilmeye çalışılmasına çok kızmıştı. Aslına bakıldığında meclisten geri çekilen maddenin devam meclisine gelmesi ve yeni bir önerge ile de devam meclisine gelmesi söz konusu değilken, farklı bir yöntem kullanılarak 229 parsel ile ilgili madde devam meclisine getirilmişti. Konuşmalar esnasında salondaki gerginlik artarken vatandaşların da CHP'lilere karşı protestolarının dozu da artmıştı. Konu ele alınmaya başlandığında ise AKP ve MHP'nin karşı oylarına karşın CHP'nin oyları ile apar topar geçince olanlar da olmuştu.

Defterdar ne dedi?
Belediye, bu tarihten önce planı meclisten geçirirken Antalya Defterdarı Hidayet Mat, Büyükşehir Belediyesi'ne kötü haber verdi. Defterdar Mat, söz konusu alanın hazineye tescilli bir alan olduğunu hatırlatırken 2008 yılının Ağustos ayında yapılan ön protokolle alanın belediyeye devredildiğini söyledi. Mat, '21 Ocak 2011 yılında belediyeye verilen süre doldu. Belediyenin bu tarihten önce plan yapması tek başına yeterli değil. Planı yaparak projeyi hazırlayarak teslim etmesi gerekirdi. Bizlere teslim edilen herhangi bir proje yok. Bu nedenle de alan belediyeden alınarak yeniden hazinenin oldu' ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 'Elimize geçen resmi bir yazı yok. Planı hazırladık. Projeyi teslim etmediğimiz için iptal olmaması gerekirdi' demekle yetindi.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a