banner244

Hoca'yı güneş çarptı

Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Akaydın Hoca'nın yerel seçimdeki 'bedava elektrik' vaadi yalan oldu. Temeli Mart 2010'da atılıp 3 buçuk ayda bitmesi planlanan güneş enerjisinden elektrik elde edilecek Antalya Güneşevi Projesi'nin inşaatı, 2011 yılının ޞubat ayında hala sürüyor

İnşaata devam
2009 yılında önce 11 ay çalışması yapıldı. Ardından önce yılbaşı denildi ama sonra 3 Mart 2010 başında temeli atılabildi. Haziran 2010'da bitirileceği açıklanan Antalya Güneşevi ve Ekolojik Eğitim Merkezi Projesi, 2011 yılının ޞubat ayına girilmesine rağmen bir türlü bitirilemedi. İnşaat çalışması halen devam ediyor! Büyükşehir'in yakında güneş panelleri kurarak, belediyenin elektrik ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisinden sağlayacağını açıklayan Akaydın, 'ALDAޞ şirketimiz de belediyeye ait atık su tesislerinde güneş tarlaları kuracak. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 2012 yılında, kentin aydınlatması Büyükşehir Belediyesi'ne geçecek' demişti. Büyükşehir Belediyesi CHP'li meclis üyesi ve Temiz Enerji Koordinatörü Yüksek Mimar Erdem Armen, yaklaşık 11 bin metrekare alan üzerine kurulacak Güneşevi'nin içinde 40 kişilik eğitim salonu, laboratuvar birimi, kafe ve yönetim birimleri bulunacağını, çevresinin bir güneş parkı niteliğinde düzenleneceğini öne sürmüştü. Armen, imkan bulunabilirse bu alanın çevresinde bir yürüyüş parkuru oluşturulacağını, bu parkurda güneş enerjisi ile çalışan ve halkın rahatlıkla kullanabileceği mini golf arabaları, güneş bisikletleri yer alacağını, araziyi çevreleyen doğal sit alanı olan kanyonların izlenebileceği seyir terasları, rekreasyon alanları yer alacağını belirtmişti.

Hoca ne demişti
Büyükşehir Belediyesi'nin yakında güneş panelleri kurarak, belediyenin elektrik ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisinden sağlayacağını açıklayan Başkan Akaydın, 'ALDAޞ şirketimiz de belediyeye ait atık su tesislerinde güneş tarlaları kuracak. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 2012 yılında, kentin aydınlatması Büyükşehir Belediyesi'ne geçecek. Biraz masraflı bir sermaye gerektirse de Antalya'nın aydınlatmasını fotovoltaik aydınlatma sistemi ile kurgulamayı düşünüyoruz. Ayrıca LED teknolojisini uygulayıp aydınlatmayı tasarruflu kullanacağız. LED teknolojisini yakın gelecekte geliştireceğimiz projelerde göreceksiniz' dedi. Başkan Mustafa Akaydın, temeli atılan Güneşevi ve Ekolojik Eğitim Merkezi ile ilgili 'Güneşevi, kendi elektriğini üreten, yağmur suyunu kullanan, bir öncü ve eğitim merkezi olacak. Vatandaşlara, öğrencilere ve gençlere eğitim verecek. Hizmet ve teknik işbirliği yapmak isteyen kişilere hizmet sunacak. Konferans salonu olacak. Kendi serasında sıfır emisyon bitki üretiminde bulunacak. İlgili parkurlarında güneş enerjisiyle çalışacak modeller geliştirecek. Bu konuda öncü bir kent olmanın gururunu yaşıyoruz' demişti. Konuyla ilgili bilgi alınmak istenen Erdem Armen'e ise dün telefonları kapalı olduğu için ulaşılamadı.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a