banner244

‘İhracatın Yıldızları’ ödüllerine kavuştu

Akra Otel'de düzenlenen 'İhracatın Yıldızları 2018' törenine, Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Aydın Özer, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Türk Eximbank A.Ş. Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve çok sayıda davetli ile ihracatçı katıldı. Törende protokol üyeleri tarafından, Antalya, Isparta ve Burdur'da, 25 sektörde en fazla ihracat yapan 100'ün üzerinde firmaya ödül verildi.

Olumsuz etkiledi
Programın açılış konuşmasını yapan BAİB Başkanı Hakkı Bahar, mevcut konjonktürde ihracat yapmanın zorlu bir iş olduğunu belirtti. Bahar, "Son dönemde artan ticaret savaşları, yükselen ticari bariyerler, devletler tarafından uygulamaya konan anti damping veya tarife dışı engel dediğimiz engeller ve vergilerin artırılması, dünya ticaretini olumsuz etkiledi. Daha küçük oranlara revize edilen büyüme rakamlarının da gösterdiği gibi küresel anlamda bir sirkülasyon yaşanıyor ve küresel ticaret de maalesef bu daralmayla netice buluyor" açıklamasında bulundu.

En yüksek seviye
Tüm bu olumsuzluklara rağmen bölge ihracatçılarının üstün çabaları ve BAİB olarak yürüttükleri çalışmalar neticesinde, 2018 yılında bölge ihracatının birliğin kurulduğu günden şu zamana en yüksek seviyeye ulaştığını belirten Bahar, şöyle konuştu: "Bugün, 1 milyar 755 milyon dolar seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Bu aşamada millet olarak ayrışmadan, devletimizle, hükümetimizle, siyasetin tüm kademeleriyle ihracat konusunun milli bir seferberlik olduğunu bizlere destek olarak gösterdiniz. 2019'a da hızlı başladık, şu an bölgede 325 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine azami katkıyı sunmak ve bölgemiz ihracatını şaha kaldırabilmek adına çok yönlü bir master plana başlıyoruz." Konuşmaların ardından, en fazla ihracat yapan firmalara ödülleri verildi. 
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a