banner244

İKİ KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Manavgat’ta Kargı Çayı’nın debisi sel suları nedeniyle yükseldi. Çay üzerinde kurulu bir yaya köprüsüyle yaklaşık 50 metre yukarısında bulunan ve bölgedeki tarım arazilerine ulaşımı sağlayan beton köprü, sel suları nedeniyle çöktü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde önceki gece etkili olan sağanak; Çardak, Beğdiğin, Hacıali, Cevizler, Taşağıl ve Karabük mahallelerinde yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Çardak Mahallesi'nde şiddetli yağış nedeniyle derelerin taşması sonucu ulaşımı sağlayan yol kapandı. Sel sularının yerleşim yerini basmasıyla birçok ev ve ahır su altında kaldı. Çardak Mahalle Muhtarı Hilmi Mutlu, mahallede seraların yarıya yakınının su altında kaldığını ve ürünlerin büyük zarar gördüğünü söyledi. Muhtar Mutlu, iki kardeşe ait ahırların su altında kalması nedeniyle de 3-4 büyükbaş hayvanın suya kapılıp, telef olduğunu belirtti.

Hasarı incelediler

Manavgat Belediye Başkanı CHP'li Şükrü Sözen, bu sabah erken saatlerde Çardak Mahallesi'ne giderek, şiddetli yağışın yol açtığı hasarı inceledi. Vatandaşlara geçmiş olsun diyen Başkan Sözen, Manavgat Belediyesi olarak en kısa sürede ulaşımda yaşanan sorunları ortadan kaldıracaklarını ve köy içinde selle birlikte gelen toprakları temizleyeceklerini belirtti. Kaymakam Mustafa Yiğit, şiddetli yağışın birkaç kırsal mahallede etkili olduğunu belirtti. Taşağıl ve Hocalar mahallelerindeki olumsuzlukların giderildiğini aktaran Kaymakam Yiğit, Çardak ve Beğdiğin mahallerinde de ekiplerin çalışma yapmaya başladığını aktardı. Kaymakam Yiğit, yağış nedeniyle Hacıali ve Cevizler yolunda göçme meydana geldiğini, yolun tek şeritten kontrollü şekilde ulaşıma açık olduğunu aktardı.

Çayın debisi yükseldi

Şiddetli yağış Beydiğin Mahallesi'nde su taşkınlarına da neden oldu. Bölgeden geçen ve Naras Barajı'nı besleyen Kargı Çayı'nın debisi sel suları nedeniyle yükseldi. Çay üzerinde kurulu bir yaya köprüsüyle yaklaşık 50 metre yukarısında bulunan ve bölgedeki tarım arazilerine ulaşımı sağlayan beton köprü, sel suları nedeniyle çöktü. Mahallenin içinden geçen yollarla mahalle arası bağlantı yollarında da çökmeler meydana geldi. Sel sularıyla taşan Kargı Çayı'nın bazı bölgelerde yatak değiştirmesi sonucu bazı tarlalar su altında kaldı. Beydiğin Mahalle Muhtarı Mehmet Karabacak, "Büyük bir afet oldu. Kargı Çayı taştı. Çayın yatağı değişti. İki köprü yıkıldı. Yollarda göçmeler var. Can kaybımız yok. Maddi olarak büyük zararımız var. Önemli olan can kaybımızın olmaması, maddi kayıplar bir şekilde telafi edilir" dedi. Kaymakam Mustafa Yiğit, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çokal, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin inceleme yapmak için bölgeye gitti. Bölgede yağışın aralıklarla etkisini sürdürdüğü belirtildi. Öte yandan yağış ve barajlardan su bırakılması sonucu Manavgat Irmağı'nda su seviyesi yükseldi. Dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi'ndeki seyir teraslarının bir bölümü, debinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. Şelaledeki işletmelerin birçoğu kapatılırken, açık olan iş yerlerinin sahipleri de su baskınına karşı hazırlık yaptı. Yağmura rağmen şelaleyi görmeye gelen az sayıda yerli- yabancı turist de fotoğraf ve video çekti.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a