banner153
banner230
banner203

İlelebet Cumhuriyet

Muratpaşa Belediyesi ve Cumhuriyet İçin El Ele Platformu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Fener Alayı ve Sümer Ezgü konseri düzenlendi. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile binlerce Antalyalı Konyaaltı Beach Park girişine akın etti. Güzergah boyunca emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri alırken, caddeye açılan sokaklar bariyerler ve güvenlik şeritleriyle kontrol altına alındı. Yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Antalya'nın CHP'li belediye başkanları Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Bakanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, CHP eski Milletvekili Tuncay Ercenk, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş da katıldı.

On binler meydana aktı

Ellerinde fenerler ve Türk bayrakları ile yaklaşık 20 bin Antalyalı, Konyaaltı varyantıdan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yaklaşık 3 kilometrelik güzargah boyunca vatandaşlar 500 metrelik Türk Bayrağı'nı taşıdı. Yürüyüşe Antalya'daki bisiklet, motor ve klasik araç grupları da araçlarıyla katılırken, vatandaşlar güzergah boyunca 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları attı. Cumhuriyet Meydanı'nda ise Bulutsuzluk Özlemi alanı dolduran Antalyalılara sevilen şarkılarını seslendirerek müzik ziyafeti sundu. Fener Alayı'na katılan vatandaşların da Cumhuriyet Meydanı'na gelmesi ile birlikte alan hınca hınç doldu.

Omuz omuza kutlayalım

Cumhuriyet Bayramı'nın her zaman hep birlikte kutlanmasını istedikleri belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “3-5 yıldır milli bayramlarımızı hep birlikte kutlayamıyorduk. Yalnız kutlamak zorunda kalıyorduk. Ama Ankara'dan esen rüzgar ne olursa olsun, her zaman bu özel günlerimize sahip çıkmaya devam ettik. Şimdi görüyoruz ki herkes sahip çıkmaya başladı. İstiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşları hep birlikte bütün bayramlarımızı omuz omuza kutlayalım. Bayramlarımızı hep birlikte kutlamamızı engelleyen o ucube çelenk yönetmeliğini bir an önce kaldırsınlar” dedi.

Kimse yıkamayacak

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 94 yıl önce “Efendiler yarın sabah Cumhuriyeti kuruyoruz, hepinize hayırlı olsun” sözlerini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ise “Cumhuriyet barış, dostluk, özgürlük, geleceğe güvenle bakmak, çocuklarımızın geleceğini ileriye taşımak demek. Antalya'dan bütün Türkiye'ye, 'Türkiye laiktir, laik kalacak' diye haykırıyorsunuz. Şunu bilsinler ki; sizler olduğunuz sürece bu Cumhuriyeti hiç kimse yıkamayacaktır. Cumhuriyetin sayesinde bugün Ortadoğu'da biz bataklıkta değiliz. Aramızda Menderes Türel de var. Sevgili başkanımız Ümit Uysal'ın davetine icabet etti. Bu güzel Antalya'nın hangi görüşte olursa olsun, bizim Cumhuriyet gibi değerlerimizde el ele birlikte olacağımızın bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Birleştirici çimento

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak konuşma yaptığı sırada Cumhuriyet Meydanı'na gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Cumhuriyetin Türkiye'nin birleştirici çimentosu olduğunu belirtti. Budak ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile birlikte platforma çıkarak Antalyalıları selamlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Cumhuriyet ülkemizin birleştirici çimentosudur. Cumhuriyet birleştirir, hiçbir zaman ayrıştırmaz. Cumhuriyet bu ülkenin yol haritasını çizer. Burada değerli belediye başkanımız ve milletvekilimizle fevkalade güzel bir birliktelik içerisinde Cumhuriyeti kutluyor olmak, benim için çok büyük bir mutluluk vesilesi. Cumhuriyetimizin 94'üncü yılı kutlu olsun” diye konuştu.

Ezgü’den muhteşem konser

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran onbinlere unutulmaz bir konser veren Sümer Ezgü de “Aslında tüm dünya bayram yeri olsun, savaşlar yok olsun, bölgemiz barış içinde olsun, biz de bunu arzu ediyoruz. Beni de mutlu eden bir manzara ile karşı karşıyayım. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel burada, Sayın Ümit Uysal, Sayın Çetin Osman Budak burada. Cumhuriyetimizin doğum günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a