banner153
banner230
banner203

İsimleri yaşayacak

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Kızılcık yaylasındaki evlerinde cinayete kurban giden doğa ve yaşam savunucusu Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu çiftinin isimlerini verdiği Güzeloluk Mahallesi’ndeki 9 bin 285 metrekare genişliğindeki parkın açılışı, çiftinin ailesi ve Alakır’dan Karadeniz’e çevre mücadelesini sürdüren sivil toplum, demokratik kitle örgütleri temsilcileriyle birlikte yapıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın yurtdışı görevi nedeniyle katılamadığı açılışta CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Milletvekili Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediyesi Başkanvekili İbrahim Cephaneci, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul ve CHP’li belediye meclis üyeleri yer aldı.

Ölümsüz kahramanlar

Başkan Uysal, açılış dolayısıyla yayımladığı mesajında “Dostum” diye seslendiği Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun üzüntüsünü en taze şekilde yaşadığını söyledi. Belediye basın biriminden yapılan açıklamada, “Yaşam ve doğa savunucusu Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu, bizler için ölümsüz birer kahramandır” diyen Başkan Uysal, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dostum, arkadaşım Ali Ulvi ve değerli eşi Aysin Büyüknohutçu, tıpkı yaşamlarında olduğu gibi yine çevre mücadelesinin meşalesi olacaktır. İki değerli dostumuzun anısında, ‘çevre bilincinin’ oluşmasına katkı sağlamak için bu parkı yaptık. Anıları önünde saygıyla eğilirken, doğayı ve yaşam hakkını savunma mirasına sahip çıkacağımızı tekrarlıyorum. Yaşam savunucularına yapılan saldırıların son bulmasını, bu acımasız cinayetin aydınlatılıp, gerçek sorumlu veya sorumluların cezalandırılmasını beklediğimizi yetkililere hatırlatıyorum. Gelecek için doğayı bugünden korumak amacıyla mücadele edenleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Adalet istiyoruz

Açılışta, kürsüye Alakır’dan Karadeniz’e çevre mücadelesini sürdüren sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileriyle çıkan Büyüknohutçu çiftinin kızları Emine Büyüknohutçu, “Hak diye bir şey öğretti anne ve babamız bize. Tüm canlılar için geçerliydi öğrettikleri şey. Her canlının yaşam hakkı vardır” dedi. Anne ve babasının tek derdiğinin doğanın katledildiği gerçeğinin görülmesi olduğunu söyleyen Emine Büyüknohutçu, “Bizler en başta doğa için adalet istiyoruz. Yoksa geriye ne bir avuç toprak, ne bir damla su, ne kardeşçe bir orman, ne de hür bir ağaç kalacak” diye konuştu.

Başkan Uysal’ı kutladı

Başkanvekili İbrahim Cephaneci ise gerçekleştirilen park açılışının aynı zamanda bir saygı duruşu niteliği taşıdığını vurgularken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ise konuşmasında doğa ve yaşam savunucuları Ali Ulvi ve Büyütnohutçu isimlerini parka vermesi dolayısıyla Başkan Uysal’ı kutladı, kızları Emine Büyüknohutçu’nun mücadelesinde yalnız olmadığını söyledi. Konuşmaların ardından açılışı yapılan parka Türkiye Ormancılar Derneği’nce sağlanan mavi serviler Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu anısına dikildi. Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohukçu Çevre Bilinci Parkı’nın açılışı sonrası Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen doğa ve yaşam savunucuları, Türkiye’de çevre mücadelesi hakkında formlar düzenlendi.
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a