banner244
banner203

İzin çıktı jilet olacak

Söküm işlemi 3-4 ay sürecek
Antalya'da 16 Aralık 2010 gecesi fırtınada sürüklenerek falezlere çarpan Bolivya Bandralı Sea Bright adlı yük gemisinin yerinde sökümü için Denizcilik Müsteşarlığından izin çıktı

Müsteşarlık izin verdi
Suriyeli armatörün, geminin sökümü için özel bir sökümcü firmayla anlaştığı bildirilirken, söküm işinin 3-4 ayı bulacağı kaydedildi. Vali Yardımcısı Turan Eren yaptığı açıklamada, falezlere çarpan ve yüzdürülemediği için 16 Aralık'tan bu yana falezlerin önünde yan yatmış halde duran 108 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğindeki Sea Bright adlı geminin yerinde sökümü için Denizcilik Müsteşarlığından gerekli iznin çıktığını bildirdi.

Gemi millileştirilecek
''Gemi Türk bandralı olmadığı için gümrükte onunla ilgili işlem yapılıyor, gemi millileştirilecek'' diyen Eren, durumun Suriyeli armatöre alınan iznin yazıyla bildirildiğini söyledi. Armatörün de Metin Yıldırak isimli sökümcüyle geminin yerinde sökümü için anlaştığını kaydeden Turan, ''Resmi işlemler bu hafta sonuna kadar tamamlanır ve söküm işine geçilir. Geminin sökülen parçaları limanda gösterdiğimiz yere dubalarla yüzdürülerek nakledilecek. Sea Bright jilet olacak gibi'' ifadelerine yer verdi. Geminin sökümünün 3-4 ayı bulabileceğini bildiren Eren, çevre güvenliği açısından geminin sürekli gözetim altında tutulduğunu söyledi.

Falezlere yan yatmıştı
Eren, ''Çevre kirliliğine sebep olacak herhangi bir olaya meydan vermemek için elimizden gelen denetim ve gözetimi yapıyoruz. Geminin oradan bir an önce de kaldırılması için yardımcı oluyoruz'' dedi. Saatteki hızı zaman zaman 124 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle 15'i Mısır, 2'si Suriye ve 1'i Sudan vatandaşı 18 mürettebatlı Sea Bright adlı gemi, 16 Aralık 2010'da liman açıklarındayken sürüklenmiş ve Yavuz Özcan Parkı önünde falez kayalıklarına çarparak yan yatmıştı. Gemideki mürettebattan 17'si kurtarılmış, çarpışmadan önce denize atlayan aşçı Kotb Abd El Lah Mohamed Hoseen'in cesedi 5 gün sonra sahile vurmuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a