banner153
banner230
banner203

Kadın çiftçiler sertifika aldı

Sertifika törenine AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, KOSGEB Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Semra Kokurcan, Kadın ve Demokrasi Derneği  (KADEM) Başkanı Zeynep Taş, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyhan Aksoy ve kadın çiftçiler katıldı. Vali Yardımcısı Baştürk yaptığı konuşmada, “Çiftçilik eskiden erkek mesleği zannedilirdi ama her konuda olduğu gibi tarımda da kadınların farkına vardık. Üretimin her yerinde tarlada serada kadın var, onlarsız olmuyor. Dünyayla yarışıyoruz. Üretmek yetmiyor, proje yapmak, uygulamak ve ticaret hayatına da yansıtmak gerekiyor. Bu eğitimi almış olmak çok güzel, inşallah devamı da gelir. Her ne kadar 10 proje seçilmiş olsa da 66 kadınımızın gayretini, emeğini ve başarısını görüyorum. Ancak 10 hanımefendiyi ayrıca tebrik ediyorum umarım Türkiye içinde de derece getirebilirler” dedi. Baştürk, sertifika almaya hak kazanan tüm kadın çiftçileri tebrik etti.

Türkiye’yi besliyor

Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç de yaptığı konuşmada, “Antalya Türkiye’yi besleyen bir şehir. Siz kadın çiftçiler olmasa domates yiyemeyeceğiz ya da birçok ürünü bulamayacağız, kısacası aç kalacağız. O sıcak camekan içinde çalışmak hiç kolay değil, yaptığınız iş çok büyük. Her başarılı erkeğin arkasında kadın vardır tanımını kabul etmiyoruz ne önde ne arkadayız yan yanayız. 16 yıllık hükümet dönemimizde tarıma yönelik çok önemli işler yaptık. Eğer Antalya'nın tarımsal yapısına uygun olarak fide desteği de sağlayabilirsek bu çok büyük fayda sağlayacak ki bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Eğitime istekliler

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, kadınlara yönelik eğitim ve yayım çalışmaları ile projelere önem verdiklerini ve bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Erkek çiftçilerden çok kadın çiftçilerin eğitime istekli olduklarını belirten Özen, “Merakla bizleri dinliyorlar. Öğrendiklerini uyguluyor ve diğer çiftçilerle paylaşıyorlar adeta birer teknik personel gibi sahada çalışıyorlar. 19 ilçe müdürlüğümüzle doğru bilgi ve teknoloji ile çiftçilerimizi buluşturmak için çok çalışmak zorundayız. Her hafta tüm ilçelerimiz gece eğitimleri düzenliyoruz” diye konuştu. KOSGEB İl Müdürü Şükrü Mısırlı ise konuşmasında tarımın önemli olduğunu ancak üretimin endüstriyel ürünlere dönüşerek katma değerinin arttırılması gerektiğini kaydetti. Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, tarımın önemine vurgu yaptığı konuşmada, her ne kadar çiftçilik hakkettiği değeri görmüyor olsa da bu toplumu besleyen bu sektörün çalışanları olan çiftçilerin önemli ve büyük işler yaptığını söyledi. Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a