banner153
banner192
banner203

Kadınlardan ‘yasa’ nöbeti

Antalya’da kadınlar düzenledikleri forum ile Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Tasarısı'nı tartıştı


Antalya Halkevci Kadınlar tarafından organize edilen forumda bir araya gelen kadınlar Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Tasarısı'nı tartıştı. Giritli parkında bir araya gelen yaklaşık 70 kadın
yasaların içeriğini tartışarak tasarıyı ve uygulamaların oluşturabileceği mağduriyetleri konuştu. Halkevci Kadınlar adına konuşan Özge Hazal Kara, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören yasa değişikliği ve Mağdur Hakları Kanun Tasarısı’nın kadınların kazanılmış haklarından neler götürebileceğini anlattı.

‘İtirazımız var’

Kara, müftülere nikah yetkisi verilemeyeceğini belirterek, “Birileri yine başımızı çorap örmeye, torba yasalarla haklarımızı gasp etmeye hazırlanıyor. Kapanacağı gün Meclis'e getirilen Nüfus Hizmetleri ve Mağdur Hakları Yasa Tasarıları adlarında her ne kadar 'hizmet' ve hak' geçse de ikisi de haklarımız gasp etmeyi amaçlıyor. Tasarıyı hazırlayanlar bize sormadan hayatlarımız ile ilgili kararlar alıyor. Kadınlar olarak itiraz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Parkta nöbet kararı

Forum sonunda yasa tasarısının meclisten geçmesine karşı mücadele edilmesi ve kadınlar birlik olma çağrısı yapılırken her gün saat 12.00-13.00 arası Giritli Parkı’nda kadın nöbeti tutma kararı alındı. Kadınlar forumda aldıkları karar gereği belirlenen saatte dün Giritli parkında tekrar buluşarak  'Nüfus Hizmetleri Kanunu' ve 'Mağdur Hakları' yasa tasarısı ile ilgili nöbet tutarak imza kampanyası başlattı.

Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20