banner244
banner203

Kaleiçi cazibe merkezi olacak

Kaleiçi'ne destek verin
Budak, Antalya'ya turistlerin gelmesini gerektirecek nedenleri artırmak gerektiğine değinerek, Kaleiçi'nin bunların başında geldiğini ifade etti. Kaleiçi'nin, rehberlerin desteğiyle güçleneceğine işaret eden Budak, ''Oda olarak Kaleiçi'nde Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare, Üç Kapılar Burçları gibi dokuz nokta belirledik. Bu noktalarda konsept müzeler oluşturulacak. Bu proje tamamen Kaleiçi'ni canlandırma ve cazibe merkezi yapma projesi. Sizlerin desteğini çok önemsiyoruz'' dedi.

Projeli önemsiyoruz
ARO Başkanı Hasan Uysal da, ATSO'nun Kaleiçi Projesi'ni rehberler olarak desteklediklerini belirterek, şunları söyledi: ''Antalya kent merkezinde sunulacak en önemli değerlerin başında Kaleiçi geliyor. Kaleiçi'nin canlanması için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Ancak bu konuda rehberlerin de bilgilendirilmesi lazım. Kaleiçi'ndeki tarihi konaklar, kiliseler, bölgenin geçmişi konusunda rehberlere eğitim verilmesi gerekiyor. ATSO ile işbirliğine hazırız.''

Kokartsız rehberler
Oda'ya kayıtlı 750 rehber bulunduğunu belirten Uysal, Antalya bölgesinde özellikle İspanyolca ve Fransızca bilen rehber sıkıntısı yaşandığını, bu eksikliği gidermek için kurslar açtıklarını bildirdi. Bazı acentelerin yurt dışından, çalışma izni olmayan, kokartsız sözde rehberler çalıştırdığını belirten Uysal, ''En önemlisi, bu kişiler ülkemiz hakkında yalan yanlış bilgilere sahipler. Turistler sıklıkla politik konuları, tarihe ilişkin olayları soruyorlar. Kokartsız, kaçak bir yabancı rehber bu konularda ne kadar sağlıklı bilgi verebilir'' diye konuştu. Önümüzdeki aylarda Kemer ve Adrasan'da Likya Yolu konusunda bir eğitim gerçekleştireceklerini de belirten Uysal, bölgede yürüyüş yaptıracak rehber bulmakta zorluk yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a